Badanie geologiczne gruntu – kiedy warto je wykonać?

Badanie geologiczne gruntu - kiedy warto je wykonać

Budowa domu to poważna inwestycja, która pociąga za sobą poważne konsekwencje. Decydując się na nią, warto sprawdzić dokładnie wszystkie informacje na temat nieruchomości. Badanie geologiczne gruntu, a właściwie badania geotechniczne (bo tak w rzeczywistości powinno się je nazywać), należy wykonać w celu ustalenia wodno-gruntowych warunków posadowienia budynku. Takie badanie wykonuje osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Czego możemy się z nich dowiedzieć?

Badanie geologiczne gruntu, choć w przeszłości nie stanowiło obowiązku dla wszystkich inwestorów, po znowelizowaniu w ubiegłym roku ustawy o Prawie Budowlanym obecnie dotyczy już wszystkich inwestycji budowlanych, nawet jeśli wznoszony jest niewielki obiekt, jak dom jednorodzinny. Dokładne sprawdzenie parametrów gruntu pozwala na określenie jego nośności, a co za tym idzie stabilności budynku. Jest to o tyle istotne, że obiekty budowlane są trwale z gruntem związane i bezpieczeństwo osób w nich przebywających zależy nie tylko od konstrukcji budynku, ale również rodzaju gruntu, na którym został posadowiony.

Badanie geologiczne gruntu w przeszłości

Przed nowelizacją przepisów nie było obowiązku wykonywania takich badań dla każdego wznoszonego budynku. W konsekwencji wielu inwestorów nie wykonywało ich w ogóle. Jednak ci, którzy wiedzieli, jak istotne może nieść konsekwencje wybudowanie domu  na gruncie o niskiej nośności, decydowali się na ich wykonanie pomimo brak obowiązku formalnego. Dlatego nawet w przeszłości, gdy nie było takiego obowiązku, badanie geologiczne gruntu wykonywano na niektórych nieruchomościach. Pominięcie tego etapu i rozpoczęcie budowy na terenach osuwiskowych lub z wykorzystaniem niedostosowanych do parametru gruntów fundamentów sprawiało, że inwestorzy dużo ryzykowali. W rezultacie niedostosowany do panujących na konkretnej nieruchomości stosunków wodno- gruntowych budynek mógł ulegać uszkodzeniu (nierówne osiadanie, pękające ściany itd.).

Badanie geologiczne gruntu obecnie

Znowelizowane przepisy wprowadziły podział projektu budowlanego na trzy części i obowiązek wykonywania badań geotechnicznych zarówno dla dużych, jak i małych obiektów budowlanych. Koszt takiego badania zazwyczaj waha się od około 1000 do 1500 zł, choć z pewnością zdarzają się zarówno tańsze, jak i droższe usługi. Ceny mogą różnić się w zależności od regionu kraju oraz zakresu wykonywanej usługi. Znaczenie ma tutaj między innymi to, ile odwiertów zostanie wykonanych na działce oraz na jaką głębokość. To z kolei uzależnione jest od projektu budynku (np. dom z podpiwniczeniem lub bez podpiwniczenia). Z wykonanej dokumentacji geotechnicznej dowiemy się, jaki rodzaj gruntów występuje na działce, jaka jest ich nośność oraz jaki jest poziom wód gruntowych. Wykonawca dokumentacji poinformuje też o ewentualnych osuwiskach oraz konieczności poszerzenia ław fundamentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Warto w tym miejscu dodać, że badanie geologiczne gruntu, za zgodą jej właściciela, można wykonać przed zakupem działki. Pozwoli to uniknąć kłopotliwej inwestycji, bo niska nośność gruntu można znacznie podnieść koszty budowy.

Udostępnij publikację
Działka z domem czy nieruchomość gruntowa pod budowę Previous post Działka z domem czy nieruchomość gruntowa pod budowę?
Next post Aranżacja sypialni glamour – najmodniejsze dodatki

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close