Budowa domu to poważna inwestycja, która pociąga za sobą poważne konsekwencje. Decydując się na nią, warto sprawdzić dokładnie wszystkie informacje na temat nieruchomości. Badanie geologiczne gruntu, a właściwie badania geotechniczne (bo tak w rzeczywistości powinno się je nazywać), należy wykonać w celu ustalenia wodno-gruntowych warunków posadowienia budynku. Takie badanie wykonuje osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Czego możemy się z nich dowiedzieć?
Badanie geologiczne gruntu, choć w przeszłości nie stanowiło obowiązku dla wszystkich inwestorów, po znowelizowaniu w ubiegłym roku ustawy o Prawie Budowlanym obecnie dotyczy już wszystkich inwestycji budowlanych, nawet jeśli wznoszony jest niewielki obiekt, jak dom jednorodzinny. Dokładne sprawdzenie parametrów gruntu pozwala na określenie jego nośności, a co za tym idzie stabilności budynku. Jest to o tyle istotne, że obiekty budowlane są trwale z gruntem związane i bezpieczeństwo osób w nich przebywających zależy nie tylko od konstrukcji budynku, ale również rodzaju gruntu, na którym został posadowiony.
Badanie geologiczne gruntu w przeszłości
Przed nowelizacją przepisów nie było obowiązku wykonywania takich badań dla każdego wznoszonego budynku. W konsekwencji wielu inwestorów nie wykonywało ich w ogóle. Jednak ci, którzy wiedzieli, jak istotne może nieść konsekwencje wybudowanie domu na gruncie o niskiej nośności, decydowali się na ich wykonanie pomimo brak obowiązku formalnego. Dlatego nawet w przeszłości, gdy nie było takiego obowiązku, badanie geologiczne gruntu wykonywano na niektórych nieruchomościach. Pominięcie tego etapu i rozpoczęcie budowy na terenach osuwiskowych lub z wykorzystaniem niedostosowanych do parametru gruntów fundamentów sprawiało, że inwestorzy dużo ryzykowali. W rezultacie niedostosowany do panujących na konkretnej nieruchomości stosunków wodno- gruntowych budynek mógł ulegać uszkodzeniu (nierówne osiadanie, pękające ściany itd.).
Badanie geologiczne gruntu obecnie
Znowelizowane przepisy wprowadziły podział projektu budowlanego na trzy części i obowiązek wykonywania badań geotechnicznych zarówno dla dużych, jak i małych obiektów budowlanych. Koszt takiego badania zazwyczaj waha się od około 1000 do 1500 zł, choć z pewnością zdarzają się zarówno tańsze, jak i droższe usługi. Ceny mogą różnić się w zależności od regionu kraju oraz zakresu wykonywanej usługi. Znaczenie ma tutaj między innymi to, ile odwiertów zostanie wykonanych na działce oraz na jaką głębokość. To z kolei uzależnione jest od projektu budynku (np. dom z podpiwniczeniem lub bez podpiwniczenia). Z wykonanej dokumentacji geotechnicznej dowiemy się, jaki rodzaj gruntów występuje na działce, jaka jest ich nośność oraz jaki jest poziom wód gruntowych. Wykonawca dokumentacji poinformuje też o ewentualnych osuwiskach oraz konieczności poszerzenia ław fundamentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Warto w tym miejscu dodać, że badanie geologiczne gruntu, za zgodą jej właściciela, można wykonać przed zakupem działki. Pozwoli to uniknąć kłopotliwej inwestycji, bo niska nośność gruntu można znacznie podnieść koszty budowy.