Jeśli planujesz budowę domu, powinieneś rozważyć wcześniej badanie gruntu. Pozwoli to na użytkowanie nieruchomości przez lata bez uszkodzeń jego konstrukcji. Powstające w budynku pęknięcia ścian, podciekanie wód gruntowych, czy zapadanie się fundamentów najczęściej jest skutkiem zaniedbań w tym właśnie zakresie.

Czym dokładnie jest badanie gruntu i jak należy je przeprowadzić? Wykonuje je specjalistyczna firma, w której pracują geotechnicy. O najdokładniejszych badaniach możemy mówić wtedy, gdy wykonuje się je dokładnie w tym miejscu, w którym ma powstać budynek. Nie oznacza to jednak, że inwestor, który nie potrafi jeszcze określić lokalizacji przyszłego domu, nie może takiego badania wykonać. Oczywiście jest to możliwe, jednak koszt badania będzie w tym przypadku znacznie wyższy, bo będzie musiał objąć znacznie większą część działki.

Czym dokładnie jest badanie gruntu?

Badanie geotechiczne, czyli inaczej badanie gruntu pozwala określić warunki wodno-gruntowe panujące na działce. Dzięki temu inwestor zyskuje niezbędne informacje, które pozwalają na zaprojektowanie dostosowanej do tych warunków konstrukcji budynku. Po wybraniu projektu domu i określeniu jego lokalizacji w terenie geotechnicy mogą przystąpić do działania. Wykonują zazwyczaj minimum trzy odwierty geotechniczne w obrysie przyszłego domu. Dwa z nich powstają w narożach budynku, a trzeci na przecięciu jego przekątnych. Odwierty wykonuje się do głębokości 3 m, a jeśli budynek ma być podpiwniczony do głębokości od 3 do 6 m. Poza pracą w terenie geotechnicy poddają też analizie próbę wody i wykonują badania laboratoryjne. Zwieńczeniem ich pracy jest dokumentacja geotechniczna, na którą trzeba zwykle poczekać kilka tygodni.

Wyniki badania i dokumentacja geotechniczna

Na podstawie wykonanych czynności geotechnicy są w stanie określić rodzaj gruntu oraz ułożenie poszczególnych jego warstw wraz z ich głębokością i grubością. Wskazują też poziom zalegania wód gruntowych. Wyniki badania wraz z wnioskami i zaleceniami dla inwestora zostają ujęte w dokumentacji geotechnicznej. Ta składa się z części opisowej oraz graficznej. Wykonawca załącza też mapę, na której wskazuje miejsce prowadzenie odwiertów. Wśród zaleceń geotechnika mogą się znaleźć wskazówki dotyczące rodzaju hydroizolacji, a także rodzaju fundamentów. Niekiedy geotechnik może zalecić rezygnację z podpiwniczenia, a nawet wymianę gruntu na taki, który charakteryzuje się lepszą nośnością.

Badanie gruntu przez geotechnika deje wiele miarodajnych informacji, które powinny być brane pod uwagę przy budowie domu. Warto przekazać jego wnioski i zalecenia architektowi oraz wykonawcy prowadzącemu prace budowlane. Stosując się do nich, można zyskać większą pewność, że budynek będzie trwały i nie ulegnie takim uszkodzeniom jak pęknięcia ścian, czy podsiąkanie wody na skutek wahań poziomu wód gruntowych. Badanie gruntu można wykonać na działce własnej, jak również tej, którą planujemy kupić, jeśli jej właściciel wyrazi na to zgodę.

Udostępnij publikację
Previous post Jak dobrać najlepszą lampę do danego stylu aranżacji wnętrz?
Next post Dlaczego meble z tworzyw sztucznych są tak bardzo popularne?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close