Kiedy na zewnątrz temperatura zaczyna gwałtownie rosnąć, kryjemy się w domowych wnętrzach. Zdarza się jednak, że nawet w nich robi się tak gorąco, że aż trudno to znieść. Co możemy wówczas zrobić?Jeśli szukacie rozwiązań chłodzących do domu, które byłyby praktyczne, tanie oraz przyjazne środowisku, poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek. Zapraszamy do lektury.
Optymalne warunki do życia, idealne warunki do pracy
Standardowe warunki termiczne w domu, które zazwyczaj chcemy uzyskać to około 18-22 stopni Celsjusza. Wyjątkiem jest łazienka, czyli przestrzeń wymagająca wyższej temperatury, żeby zapewnić przyjemność oraz wygodę wykonywania wszelkich zabiegów pielęgnacyjno-higienicznych.
Nieco inaczej wygląda sprawa w przestrzeniach do pracy. W tego typu pomieszczeniach dopuszczalną temperaturę regulują przepisy prawa, a w szczególności rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczące norm bezpieczeństwa i higieny pracy. W dokumencie pada informacja, że choć nie ma z góry ustalonej temperatury, przy której praca w przestrzeni biurowej lub na hali produkcyjnej przestaje być możliwa, to już powyżej 28 stopni pracodawca jest zobowiązany do dostarczania pracownikom między innymi napojów.
Regulacja znacznie precyzyjniej określa warunki termiczne przy zatrudnieniu nieletnich. Nie mogą oni pracować w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni, a wilgotność jest wyższa niż 65%.
Jakie jest zatem wyjście z tej sytuacji? Przydają się systemy chłodzące takie, jak klimatyzatory i klimatyzery, które skutecznie obniżają temperaturę oraz pozwalają na wykonywanie rozmaitych czynności w komfortowych warunkach.
Dlaczego wysoka temperatura bywa niebezpieczna?
Podstawowym problemem związanym z podwyższeniem temperatury we wnętrzach domowych lub biurowych, jest znaczące obniżenie komfortu osób przebywających w takich warunkach. W mieszkaniach wiąże się to po prostu z pogorszeniem samopoczucia. W pracy wpływa to na wydajność wykonywanych obowiązków. Czujemy się ociężali, apatyczni i senni.
Wysoka temperatura we wnętrzach bywa szczególnie uciążliwa dla osób z rozmaitymi schorzeniami układu krwionośnego i oddechowego. Dla nich bywa wręcz niebezpieczna, znacząco ograniczając wydolność krążeniową i oddechową, co często prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.
Warto zatem zadbać o odpowiednie warunki termiczne w każdym pomieszczeniu.
Ekologiczne rozwiązania chłodnicze do wnętrz
Wiele osób nie chce inwestować w klimatyzację, którą uważają za drogą oraz mało przyjazną środowisku naturalnemu, ze względu na duże zużycie energii elektrycznej oraz wykorzystywane w niej chłodziwo, czyli główny czynnik wpływający na obniżenie temperatury we wnętrzach.
W takich sytuacjach rozwiązaniem może być wprowadzenie do pomieszczenia klimatyzera. Co to takiego? To niewielkie i niezmiernie praktyczne urządzenie chłodnicze. W jego przypadku nie wykorzystuje się chłodziwa. We wnętrzu klimatyzera znajduje się bowiem specjalny wkład chłodzący z wodą. Do obniżenia temperatury dochodzi w momencie przejścia gorącego powietrza przez wodę, która ochładza je, a wentylator następnie wypycha je na zewnątrz.
Dzięki tego typu produktom można skutecznie ochłodzić wnętrza, w których nie ma standardowej klimatyzacji.
Dodatkowe elementy – jak usprawnić działanie klimatyzacji lub klimatyzera?
Nawet jeśli we wnętrzu stosujemy klimatyzator lub klimatyzer, warto zastanowić się nad usprawnieniem jego pracy, co przekłada się na znaczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej oraz dbanie o środowisko naturalne.
Co zatem pomaga w lepszym działaniu klimatyzacji? Warto przede wszystkim pomyśleć o optymalnej termoizolacji ścian zewnętrznych budynku. W głównej mierze kojarzy się proces docieplania ścian z okresem zimowym oraz wydajnością ogrzewania. Nie zapominajmy, że odpowiednie zaizolowanie ścian pozwala też utrzymać przyjemny chłód w pomieszczeniu w okresie letnim przez dłuższy czas.
Optymalny efekt uzyskuje się także poprzez zastosowanie żaluzji zewnętrznych, które wspierają działanie izolacji ścian oraz sprawiają, ze klimatyzacja działa jeszcze skuteczniej.
Przyjemny chłód – ekologicznie i energooszczędnie
Nowoczesne systemy chłodnicze do domów wyróżniają się olbrzymią energooszczędnością. Jeśli jednak zależy nam na optymalnym efekcie, warto połączyć klimatyzer lub klimatyzator z termoizolacją ścian oraz roletami, które utrzymają odpowiednią temperaturę przez długi czas.
Warto sięgać po produkty oszczędne, a przy tym przyjazne naturze, jak choćby klimatyzery. Dzięki temu komfort w domowych lub biurowych warunkach znacząco wzrośnie, a my zadbamy też o środowisko naturalne.