Ciepło w domu – co wpływa na skuteczność ogrzewania?

Każdy z nas pragnie, aby w naszych domach było zawsze ciepło. Czasami jednak warunki nie są tak komfortowe, jakbyśmy tego oczekiwali. Jakie czynniki wpływają na skuteczność domowego ogrzewania? Na co zwracać szczególną uwagę? Poniżej przedstawiamy najważniejsze pomysły, co może nam pomóc, żeby w domach było zdecydowanie przytulniej i przyjemniej.

Systemy grzewcze dla domu – czym powinny się wyróżniać?

Podstawą dla zapewnienia ciepła w domu jest oczywiście zastosowanie odpowiedniego systemu grzewczego. I nie mamy na myśli wyłącznie rodzaju ogrzewania. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na klasyczne rozwiązanie z grzejnikami konwekcyjnymi, ogrzewanie podłogowe lub promienniki, zawsze wybierajmy urządzenia wysokiej jakości, dopasowane do rozmiarów pomieszczenia.

Moc każdego grzejnika lub promiennika powinna być dostosowana do ogrzewanej powierzchni. W ten sposób zapewniamy optymalne warunki pracy oraz szybkie i sprawne wprowadzanie ciepła do wnętrz.

Optymalne warunki można także uzyskać, jeśli zdecydujemy się na łączenie kilku różnych rozwiązań grzewczych do ogrzewania i dogrzewania pomieszczeń. Warto także przemyśleć zastosowanie modeli hybrydowych, wykorzystujących moduły konwekcyjne i radiacyjne. Zarządza nimi inteligentny termostat, decydujący, który element grzewczy będzie wystarczający do ogrzania konkretnej przestrzeni w danej sytuacji.

Ocieplenie ścian i poddaszy – jak poprawić wydajność ogrzewania?

Samo ogrzewanie to jednak nie wszystko. Często nawet nie wiemy, jak wielkie straty cieplne dotyczą naszych domów, zwłaszcza jeśli nie zadbaliśmy o odpowiednią termoizolację ścian i poddasza.

Ocieplenie ścian to konieczność. Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy, choć bez trudu można także izolować ściany starych budynków.

Szacuje się, że aż do 30% ciepła ucieka przez dach, przez ściany – 25%, a przez okna i drzwi – 20%. W sumie nawet 75% ciepła wytwarzanego przez domową instalację grzewczą możemy tracić każdego dnia. Wpływa to na znaczące podniesienie kosztów ogrzewania, zdecydowanie mniejszą wydajność oraz często spore zanieczyszczenie środowiska.

Jak powinna wyglądać termoizolacja ścian? Najczęściej wykorzystuje się obecnie system ETICS, który służy do ocieplenia i wygłuszenia ścian zewnętrznych, tworząc równocześnie powierzchnię ozdobną na elewacji. Rozwiązanie składa się z kilku warstw, w tym: płyt ociepleniowych, siatki, zabezpieczającej przed uszkodzeniami mechanicznymi, oraz tynku. Pomiędzy nimi znajdują się impregnaty oraz zaprawa klejowo-szpachlową, która spaja całość i zwiększa przyczepność między podłożem i poszczególnymi warstwami.

Do termoizolacji poddaszy wykorzystuje się zazwyczaj płyty lub maty z włókna mineralnego, najczęściej szklanego lub kamiennego, które mają najniższy współczynnik przepuszczalności cieplnej oraz są skutecznymi izolatorami akustycznymi. Dodatkowo, materiały mineralne są niepalne, dlatego stanowią świetne zabezpieczenie podczas pożaru.

Drugim rodzajem materiałów termoizolacyjnych jest styropian. W zależności od potrzeb, możemy sięgnąć po produkt klasyczny lub styropian grafitowy, który jest bardziej wytrzymały oraz uznaje się go za lepszy izolator cieplny.

Rolety – nie tylko ochrona przed słońcem i włamaniami

Aby jeszcze lepiej zaizolować wnętrza, warto też pamiętać o używaniu rolet zewnętrznych, które nie tylko przydają się do ochrony przed intensywnie operującym słońcem i nieproszonymi gośćmi.

Opuszczone rolety to także świetna izolacja przed utratą ciepła, dodatkowo wspierająca szczelne okna. Jeśli włączymy je ponadto do centralnego systemu Smart House, możemy również liczyć na to, że dom sam, wyczuwając spadki temperatury w danej przestrzeni, opuści rolety, żeby szybciej i zdecydowanie sprawniej nagrzać pomieszczenie.

Czujniki ruchu i otwartych okien

Coraz częściej praktykowanym rozwiązaniem, które uzupełnia pracę grzejników i kaloryferów, a także rolet, są czujniki ruchu oraz otwartych okien. Pierwsze z nich uruchamiają lub wyłączają ogrzewanie w pomieszczeniu, gdy wyczują obecność mieszkańców lub stwierdzą, że nikogo nie ma w domu.

Pozwala to na znaczące oszczędności oraz bardziej efektywne i finalnie tanie ogrzewanie domowych przestrzeni.

Jeszcze ciekawsze są czujniki otwartych okien, które wysyłają sygnały do systemu grzewczego, żeby wyłączyć kaloryfery i grzejniki, jeśli wyczują, że w pomieszczeniu są otwarte okna.

Dzięki zastosowaniu powyższych rozwiązań, można znacząco obniżyć zużycie energii oraz sprawić, że nasz dom stanie się jeszcze bardziej przyjazny i przytulny.

Udostępnij publikację
Previous post Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu – najciekawsze propozycje
Next post Grzejniki hybrydowe do domu – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close