Oświetlenie jest niezbędne w każdym wnętrzu. Stosowane może być jednak na wiele sposobów – jako oświetlenie główne, funkcyjne albo jako ozdoba. Dekoracje świetlne nie zawsze pojawiają się w aranżacji wnętrz. Jeśli postanowimy wprowadzić je do wystroju, mogą całkowicie odmienić wygląd mieszkania. Jakie znaczenie mogą mieć dla samych użytkowników?
Dekoracje świetlne przybierają wiele form. Czasem są to oprawy oświetleniowe o niezwykłych kształtach, innym razem umieszczone w ogrodowych latarenkach świece. Możliwości jest naprawdę wiele. Mogą ożywić wnętrze, dodać mu uroku, wprowadzić klimatyczny nastrój. Są narzędziem chętnie wykorzystywanym zarówno przez dekoratorów wnętrz, jak i samych inwestorów.
Przyjemne miejsce do wypoczynku
Dekoracje świetlne najczęściej wykorzystuje się po to, by wprowadzić do aranżacji przyjemny, relaksujący klimat. O takim zastosowaniu możemy mówić w przypadku pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku. Najczęściej będzie to wydzielona w tym celu strefa salonu, gdzie członkowie rodziny zbierają się, by spędzić wspólnie czas. Przyjemne światło o ciepłej barwie dobrze sprawdzi się również wtedy, gdy zapragniemy odpocząć w gronie przyjaciół. Istotne w tym przypadku będzie to, jaki rodzaj światła wybierzemy i gdzie je zlokalizujemy.
W strefie wypoczynkowej najlepiej sprawdzą się dekoracje świetlne o mniejszym natężeniu. Zbyt intensywne światło nie będzie bowiem sprzyjać relaksowi. Ważna jest również barwa światła. Najlepiej wybierać oświetlenie – o czym wspomnieliśmy już powyżej – o barwie ciepłej. Należy ustawić je w takim miejscu, by nie raziło użytkowników w oczy. Doskonale sprawdzą się zatem oprawy oświetleniowe, w których źródło światła zostanie osłonięte mlecznym kloszem, świece albo kolorowe girlandy. Doskonały efekt zapewnią też lampy o imponujących rozmiarach i oryginalnych kształtach, które często same w sobie stanowią już dekorację.
Dekoracje świetlne w sypialni lub pokoju dziecka
Bardzo istotne jest również to, jakie oświetlenie zaplanujemy w pokoju dziecka albo naszej sypialni. Pomieszczenia te, jak wiadomo, również będą służyć do wypoczynku. Oświetlenie warto powierzyć przynajmniej dwóm różnym oprawom. Jedna z nich będzie stanowić oświetlenie ogólne, które, emitując światło rozproszone, równomiernie oświetli całe wnętrze. Takiej oprawy będziemy używać po zapadnięciu zmroku albo przy pochmurnej pogodzie do wykonywania takich czynności jak sprzątanie pomieszczenia, czy zabawa z dzieckiem. Jednak przy układaniu się do snu lepiej sprawdzi się takie światło, które pozwoli się wyciszyć i wprowadzić w błogi, sprzyjający relaksowi nastrój.
Ozdoby świetlne jako element dekoracyjny
Warto zwrócić uwagę, że we współczesnych aranżacjach pojawia się bardzo wiele ciekawych rozwiązań z udziałem oświetlenia. Zamontowane we wnękach taśmy LED, podświetlane sufity i inne dekoracje świetlne to chętnie wykorzystywane elementy aranżacyjne. Niepowtarzalny klimat, który można z ich udziałem tworzyć, doskonale sprawdza się we wnętrzach charakteryzujących się różnym wystrojem.
W minimalistyczne, nowoczesne wnętrza wpisze podświetlana ściana albo podświetlany sufit, we wnętrzach skandynawskich w wersji folk zastosowanie znajdą drewniane lampiony i świeczniki. Pomysłów na dekoracje świetlne może być jednak znacznie więcej. Tym, co nas ogranicza, jest niemal wyłącznie nasza wyobraźnia. Jako przykład można tu podać dekorację zamkniętą w słoiku albo latarence. By stworzyć efektowną ozdobę, wystarczy umieścić w nim sznurek LED. Jeśli dodatkowo oświetlimy w ten sposób las w słoiku, efekt będzie naprawdę imponujący.
Dekoracje świetlne sprawdzają się doskonale zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Za ich pomocą można wywoływać u użytkowników określone reakcje i budować nastrój. Znajdą zastosowanie jako oświetlenie o charakterze rekreacyjnym, ozdoba pomieszczenia albo czujka, która po zmroku wypełni pomieszczenie przytłumionym światłem i pozwoli dziecku bezpiecznie dotrzeć do sypialni rodziców. Zastosowań może być niemal tak wiele, jak wiele jest pomysłów na taką aranżację. Dekoracje świetlne są coraz częściej doceniane przez użytkowników i coraz chętniej wprowadzane do wystroju wnętrza.