Drewniane meble ogrodowe – jak je przygotować do sezonu?

Lato zbliża się wielkimi krokami. Już teraz można poczuć w powietrzu. To ostatni moment, aby drewniane meble ogrodowe zacząć przygotowywać do letniego wypoczynku w ogrodzie. Jednym z etapów prac powinien być ich mebli ogrodowych oraz przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac konserwacyjnych. O czym nie można zapomnieć, żeby później cieszyć się błogim odpoczynkiem przez długi czas? O tym opowiemy poniżej.

Drewniane meble ogrodowe – wciąż wpisują się w trendy czy są już passé?

Wyposażenie ogrodu podlega zmiennym trendom modowym, podobnie jak meble wprowadzane do salonu lub sypialni. Również w tym przypadku królują aktualnie mocno zróżnicowane tendencje, pozwalające na współistnieje produktów minimalistycznych, o skrajnie uproszczonej i nowoczesnej formie, oraz wyposażenia stylizowanego na dawne konstrukcje. Widać to zwłaszcza w przypadku produktów, jakimi są drewniane meble ogrodowe, które mogą być ascetyczne i współczesne lub odwzorowywać elementy z lat 50. lub 60. ubiegłego stulecia.

Ponadto drewno zyskuje olbrzymią popularność w środowiskach stawiających na eko architekturę również w ogrodzie. Stanowi ono bowiem naturalny łącznik pomiędzy przestrzenią dla ludzi a naturalnym otoczeniem. W ten sposób tworzy się prawdziwą oazę nawet w centrum dużego miasta.

Dbanie o drewniane meble drewniane – podstawowe zasady

Drewno bywa używane od wieków jako materiał do budowy mebli. Sprawdza się w domu oraz w warunkach zewnętrznych – trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach postępowania.

W większości przypadków surowiec niezbyt dobrze znosi długofalową ekspozycję na działanie szkodliwym warunków atmosferycznych. Szczególnie niekorzystnie wpływa na niego wilgoć oraz promieniowanie UV.

Czy można go jakoś zabezpieczyć? Oczywiście, przede wszystkim powinno się przeprowadzić dopasowane zabiegi konserwatorskie, głównie olejowanie lub bejcowanie, przed sezonem oraz po jego zakończeniu.

Znaczącą część ogrodowych mebli drewnianych należy w okresie jesienno-zimowym zmagazynować w suchym miejscu o dobrej wentylacji i stałej temperaturze. Nie powinny być one również szczelnie zawijane w folię, gdyż brak dostępu do powietrza sprawia, że na powierzchni drewna rozwijają się szkodliwe pleśni i grzyby.

Wyjątek w kwestii składowania stanowią drewniane meble ogrodowe wykonane z niektórych gatunków drewna egzotycznego. W ich przypadku często wystarczy tylko regularne olejowanie, a przed nastaniem jesiennych deszczy oraz zimowych mrozów powinno się je okryć specjalnymi pokrowcami na meble ogrodowe.

Konserwacja przed okresem wiosennym – krok po kroku

Przed nastaniem wiosny warto dokonać przeglądu całego ogrodowego wyposażenia. Należy sprawdzić, czy nie doszło do przypadkowych uszkodzeń lub meble nie zabrudziły się podczas zimy. Jeśli tak, trzeba przeprowadzić koniczne prace naprawcze, a także dokładnie oczyścić powierzchnię mebli. Należy to robić miękką, wilgotną szmatką. W przypadku szczególnie uciążliwych plam można dodać do wody odrobinę detergentu. Wyczyszczone meble odstawia się do całkowitego wyschnięcia.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie olejowania lub innych form impregnacji. Należy dobrać preparat do potrzeb konkretnego gatunku drewna. Warto dokładnie zapoznać się z zasadami pielęgnacji udostępnionymi przez producenta danego zestawu meblowego – dzięki temu zastosujemy produkt konserwatorski w pełni dostosowane do danej powierzchni.

Olej nakłada się pędzlem zgodnie z kierunkiem słojów w kilku warstwach, przed nałożeniem kolejnych zachowuje się około 30-minutowe przerwy, aby preparat mógł się dobrze wchłonąć. Po nałożeniu ostatniej warstwy, należy również odczekać i ściągnąć nadmiar oleju z pomocą miękkiej, czystej szmatki.

Po tak przeprowadzonym zabiegu drewniane meble ogrodowe powinny posłużyć nam bez problemu przez cały sezon. Warto je jednak dokładnie obserwować. Jeśli zauważymy, że powierzchnia drewna drastycznie wysycha, warto zabieg powtórzyć również w trakcie sezonu. Dzięki temu zapewnimy naszemu ogrodowemu wyposażeniu optymalną formę na długie lata – bez przebarwień, pęknięć i innych uszkodzeń.

Wygodne i piękne meble do ogrodu – to naprawdę proste!

Wiele osób twierdzi, że drewniane wyposażenie ogrodu wymaga olbrzymiej troski i uwagi, a i tak jest mniej trwałe niż produkty z tworzyw sztucznych. Sporo w tym prawdy, choć tak naprawdę wystarczy raptem kilka prostych czynności, wykonywanych regularnie i dokładnie, aby drewniane meble ogrodowe posłużyły nam przez długie lata – zachowując piękny wygląd oraz zapewniając przyjemność korzystania z przydomowej strefy relaksu.

Udostępnij publikację
Previous post Dotykowe włączniki światła – najważniejsze zalety
Next post Wyposażenie ogrodowe w domu – jak je wykorzystać?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close