Działka z domem czy nieruchomość gruntowa pod budowę?

Działka z domem czy nieruchomość gruntowa pod budowę

 

Marzysz o wyprowadzeniu się z miasta i zamieszkaniu we własnym domu z ogrodem? Zanim spełni się Twoja wizja, powinieneś określić, czy lepsza będzie dla Ciebie działka z domem, czy też zakup nieruchomości, na której samodzielnie rozpoczniesz budowę. Wbrew pozorom podjęcie takiej decyzji wcale nie jest łatwe. W obu przypadkach istnieje bowiem wiele argumentów za i przeciw. 

Wiele osób nie wyobraża sobie nawet, że mogłoby mieszkać gdzie indziej niż w wolnostojącym domu. Dlatego wytrwale dąży do osiągnięcia postawionego sobie celu i zamieszkania we własnych czterech kątach. Atutów takiego rozwiązania jest bez liku.

Dlaczego na swoim?

Oczywiście znajdą też się osoby, które preferują mieszkanie w mieście w wielorodzinnym budynku. Jednak możliwości, jakie daje samodzielny domek, docenia coraz więcej osób. Jego zalety dostrzeżono zwłaszcza w okresie pandemii, gdy zostały wprowadzone ograniczenia w przemieszczeniu się i w wielu szkołach oraz firmach zdecydowano się przejść na pracę zdalną. Pozamykani w mieszkaniach ludzie zaczęli dostrzegać uroki własnej działki.

Tymczasem właściciele domów z ogrodem mogli spędzać czas na posesji i cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu. Oczywiście własna działka stanowi atrakcyjną alternatywę nie tylko w okresie epidemiologicznym. Jest doskonałym miejscem do zabaw dla dzieci i przyjemną przestrzenią do wypoczynku i delektowania się letnią pogodą dla dorosłych.

Dla kogo działka z domem?

Zanim jednak będziesz mógł sobie pozwolić na taki relaks, musisz zdecydować, czy lepszą alternatywą jest dla Ciebie działka z domem, czy też niezabudowana nieruchomość, na której rozpoczniesz budowę wymarzonego domu. Jak pisaliśmy powyżej, oba rozwiązania mają swoje zalety. Działka z domem, o ile ten nie wymaga gruntownego remontu, pozwoli na natychmiastowe wprowadzenie się do nowego lokum. To duży atut, jeśli chcesz jak najszybciej korzystać z własnego ogrodu i cieszyć się możliwością popijania kawy na słonecznym tarasie. Z drugiej strony należy zdać sobie sprawę z tego, że zakupiony dom może nie odpowiadać w stu procentach Twoim oczekiwaniom. Może okazać się, że jest nieco za mały, ma nieodpowiedni rozkład pomieszczeń albo niekorzystne usytuowanie na działce. W praktyce rzadko zdarza się, by całkowicie spełniał oczekiwania kupującego. Dlatego, decydując się na jego zakup, najczęściej trzeba iść na kompromis.

Samodzielna budowa domu

Działka z domem świetnie sprawdza się w przypadku osób, które chcą się szybko wprowadzić. Jeśli jednak nie zależy Ci tak bardzo na czasie i możesz trochę poczekać, to warto rozważyć zakup działki przeznaczonej pod budowę. W tym przypadku możesz samodzielnie wybrać projekt domu, który znacznie lepiej będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Dopasujesz do własnych wymagań jego wygląd, metraż, wysokość oraz układ. Choć od momentu zakupu nieruchomości do chwili wprowadzenia się minie znacznie więcej czasu, to jednak satysfakcja i zadowolenie z takiego rozwiązania również mogą być większe.

Na budowę domu decydują się zazwyczaj inwestorzy, którym zależy na dokładnym dopasowaniu budynku do własnych potrzeb. Natomiast działka z domem wybierana jest zwykle przez osoby, które chcą się natychmiast wprowadzić albo nie mają ochoty zawracać sobie głowy sprawami związanymi z budową. A do której grupy Ty należysz?

Udostępnij publikację
Previous post Zestawy rattanowe do ogrodu
Badanie geologiczne gruntu - kiedy warto je wykonać Next post Badanie geologiczne gruntu – kiedy warto je wykonać?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close