Gniazda stanowią element instalacji elektrycznej, z którego korzystamy każdego dnia. Na rynku znajdujemy jednak co najmniej kilka ich rodzajów. Wybór konkretnych musi być podyktowany nie tylko sprzętami, które będziemy podłączać, ale i funkcjonalnością, estetyką oraz pomieszczeniem docelowym. Jakie rodzaje popularnie nazywanych kontaktów są dostępne i które z nich wybrać?
Dopasowanie do funkcjonalności pomieszczenia
Pod uwagę powinniśmy wziąć pomieszczenie, w którym planujemy montaż gniazd elektrycznych. Zupełnie inne wymogi pod tym względem ma łazienka czy kuchnia, a odmienne pokój dzienny bądź domowe biuro. Zanim jednak przejdziemy do kwestii estetyki, przemyślmy, w jakich celach ma być użytkowana dana powierzchnia. Od tego będzie zależeć, ile, gdzie i jakiego rodzaju gniazda elektryczne zamontujemy w domu.
W przypadku łazienek i kuchni warto pamiętać o tym, że wybierane produkty muszą być wysokiej jakości. Wykonane z trwałych materiałów, ponadto zwraca się uwagę na wysoki poziom IP. Parametr ten informuje o odporności na podwyższony poziom wilgotności, zachlapania oraz o pyłoszczelności. Odpowiednie produkty uwzględniające tak określone potrzeby, zapewni nam wybrany internetowy sklep elektryczny. W razie wątpliwości w zakupie można się poradzić fachowców, aby mieć pewność, że nabywane kontakty sprawdzą się podczas intensywnej eksploatacji, będą bezpieczne dla podłączanych sprzętów, ale i dla domowników.
Poznajmy gniazda elektryczne
Na początek zwróćmy uwagę na już wspomniane gniazda o wysokim IP. Należeć do nich będą produkty hermetyczne, czyli tak zwane gniazdka bryzgoszczelne. Są one zwykle zaopatrzone w specjalną klapkę, która stanowi dodatkową ochronę przed wilgocią i zachlapaniami. Należy je stosować w łazienkach i w kuchniach. Kupując takie produkty, trzeba zwrócić uwagę na już wspomnianą jakość wykonania, ale i stopień otwarcia klapki. Jeśli można ją podnieść do samej góry, jej użytkowanie będzie wygodne, a klapka nie ulegnie zniszczeniu.
Gdy w domu jest sporo sprzętów do podłączenia, warto przemyśleć zakup gniazd podwójnych. Dostępne są także modele potrójne. To wygodna opcja, ponieważ wystarczy jedno akcesorium, by podłączyć kilka wtyczek do rozmaitych urządzeń.
W pomieszczeniach biurowych, ale i domowych korzysta się z gniazdek natynkowych oraz podtynkowych. Te drugie są bardziej estetyczne, ponieważ nie wystają ponad powierzchnię ściany. Sposób użytkowania jest jednak ten sam. Atutem gniazd natynkowych jest za to brak konieczności kucia ściany, ponadto możliwość ukrycia przewodów w listwach.
Jeśli w mieszkaniu bądź domu mają być użytkowane sprzęty, które pobierają dużo energii, najlepszym rozwiązaniem będą elektryczne gniazda siłowe.
Na koniec trzeba wspomnieć o kontaktach, które posiadają uziemienie. W sklepach znajdziemy do tej pory te bez uziemienia, ale musimy wiedzieć, że ich stosowanie sprawdza się tylko tam, gdzie korzystamy z urządzeń niewymagających bolca w gniazdku. Dogodniejszym i pewniejszym rozwiązaniem jest montowanie gniazdek z bolcami, czyli z uziemieniem.
Co z estetyką?
Liczymy na spójną, harmonijną i dopracowaną aranżację. Nic zatem dziwnego, że szukamy produktów wszelkiego rodzaju, które będą pasować do naszych wnętrz. Nie inaczej jest w przypadku gniazdek elektrycznych. Dziś możemy decydować o ich kolorystyce, a nawet designie. Dzięki temu łączymy funkcjonalność z estetyką. Dopasowujemy te końcowe elementy instalacji elektrycznej do potrzeb dowolnego wystroju wnętrza.