Jak dobrać materac do łóżka? Praktyczne wskazówki

Jak dobrać materac do łóżka? To pytanie zadajemy sobie coraz częściej. Dziś bowiem wiemy, że nie tylko wymiary łóżka i jego konstrukcja mają znaczenie. W dużej mierze za regenerujący sen, właściwy odpoczynek i brak dolegliwości bólowych odpowiada właśnie materac. Na rynku można znaleźć różne jego rodzaje. Na co warto postawić i czym się kierować podczas zakupów?

Jak dobrać materac do łóżka? Odpowiedni wymiar

Wymiary łóżka i materaca powinny być niemalże identyczne. Materac nie może wystawać poza granice łóżka, ale i nie powinien być mniejszy. Rozważając różne rozmiary, zarówno łóżka, jak i materaca, należy uwzględnić swój wzrost. Mówimy o produktach, które przeważnie wykonywane są w standardowych rozmiarach, jednak osoby bardzo wysokie powinny pomyśleć o łóżku oraz materacu wykonanych wedle indywidualnego zamówienia. Chodzi o to, by do swojego wzrostu dołożyć minimum 20 dodatkowych centymetrów, aby uzyskać idealny wymiar.

Jak dobrać materac do łóżka zależnie od masy ciała? Lżejszym osobom poleca się materace średnio twarde, zaś cięższym twarde. Za granicę przyjmuje się masę ciała wynoszącą 90 kilogramów. Poniżej tej wagi materac o średniej twardości będzie dobrym wyborem, powyżej – twardy okaże się być wygodniejszy.

Znaczenie ma ponadto stan zdrowia. Jeśli dana osoba ma problemy z układem ruchu, cierpi na dolegliwości bólowe, nawet przy wadze powyżej 90 kilogramów, powinna postawić na materac o średniej twardości. Najtwardszy materac nie sprawdzi się również wtedy, gdy normą jest częste przewracanie się z boku na bok. Najlepiej poradzić się kogoś w sklepie, ale i samemu wypróbować dostępne materace. Aby jednak mieć wstępny ogląd, który z nich będzie naprawdę wygodny, trzeba poleżeć i posiedzieć na nim przynajmniej przez pół godziny.

Różne rodzaje materaców

Najtańsze i dość popularne materace to produkty piankowe. Niestety, za ich niską ceną nie kryje się odpowiednia jakość, choć wybierając spośród ofert cenionych producentów, można znaleźć nieco lepsze produkty. W piankowych materacach należy rozróżnić bowiem, z czego są wykonane. Pianki termoelastyczne i wysokoelastyczne zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa, trwałość oraz wygodę użytkowania.

Materace sprężynowe, inaczej nazywane kieszeniowymi, posiadają dużą liczbę punktów podparcia. Nierzadko da się w nich zauważyć zagęszczenie kieszeni w okolicach barków i bioder. Pomiędzy materacami piankowymi a kieszeniowymi można umieścić produkty lateksowe, które są świetnym wyborem dla alergików. Gwarantują odpowiednią higienę snu i są odporne na odkształcenia.

Higiena snu a samopoczucie

Na higienę snu ma wpływ nie tylko długość spoczynku nocnego. To także właściwie przygotowane pomieszczenie, brak rozpraszaczy, wyciszanie się przed snem, a do tego odpowiedni materac. Każdy detal ma znaczenie, bo w końcu chodzi o nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Jak dobrać materac do łóżka? Z powyższymi wskazówkami uda się znaleźć rozwiązanie, a przede wszystkim produkt, dopasowany do potrzeb każdego użytkownika.

Udostępnij publikację
Previous post Towary wrażliwe – co trzeba o nich wiedzieć?
Next post Zestawy rattanowe do ogrodu

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close