Współczesne tendencje w aranżacji wnętrz poruszają się w wielu płaszczyznach wizualnych. Nie ma jednego, dominującego stylu, któremu byłyby podporządkowane inne nurty. Mamy do dyspozycji wielość opcji, z których można wybrać idealne rozwiązanie dla każdej przestrzeni i każdego gustu.
Obecnie lampy nie mają być wyłącznie funkcjonalne, powinny również stanowić istotny element dekoracji każdego wnętrza.
Różne przestrzenie wymagają innych rozwiązań oświetleniowych. W zależności od ich funkcji powinniśmy decydować się na konkretne typy lamp, nie zapominając o ich konkretnej stylistyce. Jakie lampy powinny się pojawiać w naszym domach?
Lampa i jej funkcja we wnętrzu
Zanim przejdziemy do samych stylów i konkretnych przykładów lamp, warto wspomnieć o bardzo istotnym aspekcie, który dotyczy wyboru oświetlenia do domu. W dużej mierze, nim jeszcze zaczniemy analizować, czy dany produkt wpisze się w nasze wnętrze, powinniśmy przygotować dobry plan, jakie lampy tak naprawdę są nam potrzebne do naszego domu.
Oświetlenie wewnętrzne bowiem ze względu na jego funkcję dzieli się na trzy podstawowe typy: główne, zadaniowe i dekoracyjne. Pierwsze z nich rozjaśnia przestrzeń, w której się poruszamy i wykonujemy różne czynności. Drugie pomaga w pracach precyzyjnych, wymagających większej ilości światła, jak pisanie, gotowanie czy czytanie. Światło dekoracyjne natomiast może wspomagać dwa pozostałe, ale przede wszystkim ma za zadanie dopełniać aranżację pod względem czysto estetycznym.
Styl, style i pomysły na oświetlenie
Poruszanie się wśród współczesnych stylistyk wnętrzarskich potrafi być nieco mylące. Nie ma bowiem jednego jedynego nurtu. Obok siebie występuje kilka tendencji, z których każda jest inna oraz odpowiada na inne potrzeby wizualne. Do najważniejszych, obecnych teraz w najmodniejszych projektach ostatnich miesięcy, należą:
l styl skandynawski,
l art déco,
l nowoczesny vintage,
l globalny nomada.
Minimalnie nie znaczy chłodno – style skandynawskie
Lampy w stylu skandynawskim to ucieleśnienie ciepła i przytulności we wnętrzu. To od nich zależy zbudowanie konkretnego charakteru danego pomieszczenia.
Zazwyczaj są skrajnie minimalistyczne, pozbawione zbędnych ozdób, opierają się na prostych, geometrycznych bryłach – cylindrach, prostopadłościanach i walcach. Wykonuje się je z naturalnych materiałów, jak drewno lub kamień, połączone z tkaninami lub metalem.
Kolorystyka może być różna, jednakże zazwyczaj zamyka się w jasnych odcieniach, kumulujących światło we wnętrzu. Dzięki temu skandynawskie pomieszczenia potrafią być naprawdę przytulne i komfortowe.
Art déco, czyli jak sprawić, żeby minimalizm stał się luksusowy?
W przypadku oświetlenia w stylu artdecowskim, również mówimy o lampach zbudowanych z prostych brył geometrycznych. Jednakże finalny ich wyraz jest zupełnie inny, niż we wcześniej opisanych nurtach nordyckich. Art déco, również w przypadku lamp, stawia na najwyższej klasy materiały, które zestawia kontrastowo. Pojawia się naturalny kamień (najczęściej marmur), który łączy się ze szkłem lub mocno wypolerowanym metalem.
Nowoczesny vintage – czerpanie z dawnych doświadczeń z nutą nostalgii
Wielką popularnością cieszy się obecnie wszystko, co jest vintage, zwłaszcza w wydaniu PRL. Nie tylko amatorzy minionej epoki poszukują produktów, stanowiących dla nich pamiątkę odległej przeszłości. Również modni architekci oraz osoby kochające design, pragną w swoich przestrzeniach postawić przedmioty retro.
Olbrzymi zainteresowaniem cieszą się ascetyczne krzesła Marii Chomentowskiej oraz lampy jamnik, czy piękne geometryczne produkty oświetleniowe, stworzone przez mistrza tamtych czasów, Apolinarego Gałeckiego.
Czym się wyróżniał ówczesny design oświetleniowy? Lampy były geometryczne, wykonane z metalu lub plastiku, niekiedy nawiązywały nawet do aktualnych wydarzeń ze świata. Tak właśnie narodził się styl Zimnej Wojny, który możemy zobaczyć w polskich lampach, odwzorowujących rakiety albo w Sputniku – żyrandolu, który na nowo pokochały miliony ludzi na całym świecie.
Globalny nomada – zakochany w swoim życiu obywatel świata
Nomadic to styl wywodzący się z panującego jeszcze niedawno boho. Kocha asymetrię, również w oświetleniu, połączoną z geometryzacją, elementami folkowymi i wszelkimi odmianami minimalizmu. Pojawiają się w nim produkty zdobione pięknymi motywami geometrycznymi w czarno-białym wydaniu lub wprowadzającymi do wnętrz subtelne akcenty roślinne. Lampy są proste, mają tekstylne abażury, często zdobione etnicznymi motywami.
Współczesne lampy nie tylko oświetlają, ale też dekorują wnętrza. Sprawiają, że każda aranżacja nabiera wyrazu i staje się kompletna. Można je zatem uznać za jeden z głównych nośników stylu wnętrzarskiego.
Dobre oświetlenie to podstawa każdego wnętrza, bez względu na stylistykę.