Na funkcjonalną przydomową przestrzeń składa się kilka elementów. Wśród nich istotne są meble wypoczynkowe, ogrodowa roślinność oraz oświetlenie. Często wśród inwestorów pojawia się pytanie – jak oświetlić taras, by stworzyć klimatyczny nastrój i podnieść komfort wypoczynku. Na takie pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wynika to z faktu, że na oświetlenie tarasu może wpływać szereg czynników. Wśród nich należy wymienić między innymi jego wielkość, stylistykę oraz wyposażenie.
Jeśli nie wiemy, jak oświetlić taras, możemy skorzystać z podpowiedzi, jakie dają inne tarasowe aranżacje. Znajdziemy je nie tylko na sąsiednich działkach, ale również w pełnych inspirujących pomysłów branżowych czasopismach. Warto też zerknąć na ofertę producentów oświetlenia. Z pewnością pośród wielu opraw przeznaczonych do montażu w domu znajdziemy w ich asortymencie również lampy zewnętrzne. W tym przypadku należy zwracać uwagę nie tylko na stylistykę opraw, ale również współczynnik IP, który informuje o stopniu ochrony lampy przed wnikaniem do wewnątrz wody, wilgoci, pyłu oraz ciał stałych.
Jak oświetlić taras – podstawowe informacje
Zanim zdecydujemy, jakie lampy najlepiej kupić na taras, musimy przede wszystkim określić nasze względem nich oczekiwania. Tu warto się zastanowić, w jaki sposób przestrzeń będzie użytkowana. Chcemy ją przeznaczyć tylko do wypoczynku, czy zależy nam na tym, aby zapanował tam klimatyczny lub romantyczny nastrój. A może najczęściej będziemy na tarasie spęczać czas w samotności, zatapiając się w lekturze? Sposobów aranżacji takiej przestrzeni jest naprawdę wiele. Nie zawsze trzeba się ograniczać do jednej tylko oprawy. Duży wybór opraw oświetleniowych daje nam szerokie możliwości aranżacyjne.
Jednak nie tylko funkcja i stylistyka opraw ma tu znaczenie. Ważny jest również sposób montażu. Warto zastanowić się, czy istnieje możliwość zastosowania konkretnej lampy i jak będzie się ona komponować z całą aranżacją. Czy design lampy koresponduje ze stylem architektonicznym tarasu i domu? Jaką wytrzymałością charakteryzują się konkretne oprawy i jaką żywotność mają zastosowane w nich źródła światła? – To wszystko ma duże znaczenie!
Możemy przystąpić do działania
Kiedy określiliśmy już efekt, jaki chcemy uzyskać, możemy przystąpić do wybierania konkretnych opraw. Niekoniecznie muszą to być lampy z jednej serii, ważne jednak, by były utrzymane w podobnej stylistyce. Jak oświetlić taras, by ten był przyjazny dla użytkowników? Przede wszystkim warto zadbać o to, żeby taras po zmierzchu był oświetlony na tyle mocno, by ograniczyć ryzyko ewentualnych potknięć i upadków. W tym celu można pokusić się o montaż kinkietów na ścianie budynku albo lamp w postaci słupków tuż przy tarasie. W przypadku zadaszonych tarasów dobrze sprawdzą się montowane na suficie lampy wiszące albo kinkiety.
W zbudowaniu klimatycznego nastroju mogą pomóc girlandy. Zamiast nich można też ustawić na tarasie dające przyjemne, ciepłe światło świece albo latarenki. Zapewniając odpowiednią ilość takiego oświetlenia, można tworzyć efektowną i bardzo klimatyczną przestrzeń, która będzie odpowiednia nie tylko do wieczornego wypoczynku, ale również wspólnego spędzania czasu we dwoje.
Jeśli już wiemy, jak oświetlić taras, możemy przystąpić do tworzenia własnego projektu. Efektowna aranżacja z pewnością pozwoli na spędzanie wielu przyjemnych chwil na świeżym powietrzu.