Kolory w mieszkaniu i ich wpływ na człowieka

Kolory w mieszkaniu i ich wpływ na człowieka

Jak zaaranżować wnętrze, by było funkcjonalne i przyjazne dla użytkowników? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie kolory w mieszkaniu. Pod uwagę powinniśmy brać nie tylko to, czy konkretne kolory się nam podobają, ale również to, jak będą wpływać na naszą psychikę, samopoczucie i predyspozycje do wykonywania określonych czynności.

Kolory w mieszkaniu powinny w pływać na nas kojąco – o ile znajdują się w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku. Powinny też pobudzać nas do działania i wpływać energetyzująco, jeśli mówimy o pomieszczeniach przeznaczonych do pracy albo nauki. Mogą poprawiać jakość naszego wypoczynku i pomagać w wyciszeniu się przed snem albo wpływać korzystnie na koncentrację. Jak pomalować mieszkanie, by zapewniało nam spokój, gdy tego potrzebujemy i symulowało do działania, gdy zachodzi taka potrzeba?

Kolory w mieszkaniu od strony naukowej

Psycholodzy już dawno temu udowodnili, że kolory mają niepodważalny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój. Często warunkują nasz spokój i pomagają w koncentrowaniu się na wykonywaniu określonej czynności. Tak, jak nie byłoby to możliwe przy nieodpowiednim oświetleniu, tak nie jest możliwe przy źle zaprojektowanych barwach w mieszkaniu. O wpływie kolorów na człowieka mówił między innymi prof. Morton Wlaker w książce pt. „Siła koloru”. Wiele lat badano ten aspekt między innymi w Indiach, Chinach i Egipcie. W ten sposób zapoczątkowana została dziedzina nazywana chromoterapią, lub inaczej koloroterapią. Jest to jedna z niekonwencjonalnych metod leczenia polegająca na ekspozycji chorego na konkretne barwy.

Wykorzystanie wiedzy o kolorach w praktyce

A jak przenieść tę wiedzę do własnego mieszkania? Przede wszystkim warto sprawdzić, co o konkretnych kolorach mówią specjaliści. Jeśli ich wiedza jest zbieżna z naszymi odczuciami, możemy posłużyć się wskazówkami, które nam przekazują i zastosować sugerowane przez nich kolory w mieszkaniu. Jeśli jednak czujemy inaczej, nie warto się do tego zmuszać. Należy bowiem pamiętać, że każdy z nas jest nieco inny. I nawet jeśli na większość osób określony kolor wpływa kojąco, nie koniecznie będzie tak samo w naszym przypadku.

Jakie kolory stosować we wnętrzu?

A co konkretnie mówią specjaliści? Oto krótki przegląd najczęściej stosowanych kolorów i kilka informacji na ich temat.

Biały

Kolor biały jest kojarzony z czystością i niewinnością. Wizualnie powiększa wnętrze i stwarza wrażenie przestronności. W aranżacji kolor biały jest neutralny. Stanowi tło dla innych barw. Pomaga się odprężyć i łagodzi emocje.

Pomarańczowy

Przebywanie w pomieszczeniach pomalowanych na pomarańczowo stymuluje wydzielanie soków trawiennych. Dlatego pomarańczowy doskonale nadaje się do jadalni.

Czerwony

Kolor czerwony zastosowany w niewielkiej ilości dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach, które służą do zabawy. Jest energetyczny, żywy, co przyspiesza krążenie krwi i pobudza umysł oraz apetyt. Może zostać wykorzystany również w takich pomieszczeniach jak jadalnia albo przedpokój. Zastosowany w nadmiarze może budzić agresję.

Niebieski

Kolor niebieski koi nerwy i pomaga się zrelaksować, dlatego doskonale nadaje się do sypialni.

Zielony

Zielony nadaje się do pomieszczeń, które mają służyć do odpoczynku. Wprowadza do nich relaksujący klimat.

Żółty

Żółty to kolor niezwykle optymistyczny, dlatego poprawia nam nastrój i mobilizuje do działania. Doskonale wpływa na naszą koncentrację.

Kolory w mieszkaniu mają ogromny wpływ na człowieka. Dlatego nie warto ich bagatelizować. Zamiast tego lepiej poznać sposób,  jaki na nas oddziałują.

Udostępnij publikację
Wyspa kuchenna na kółkach - poznaj jej zalety oraz wady Previous post Wyspa kuchenna na kółkach – poznaj jej zalety oraz wady
Dodatki skandynawskie - sposób na atrakcyjne wnętrze Next post Dodatki skandynawskie – sposób na atrakcyjne wnętrze

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close