Lampy podłogowe – za co je cenimy?

Lampy podłogowe - za co je cenimy

Wybór oświetlenia odgrywa ogromną rolę zarówno dla stylistyki, jak i dla funkcjonalności wnętrza. Wszelkie kompromisy mogą tu prowadzić do powstawania aranżacji, które nie będą spełniały oczekiwań użytkowników. Dlatego tak ważne jest, by je dobrze przemyśleć i zaplanować, a poszczególne zadania powierzyć lampom o różnym przeznaczeniu. I tak w jednym wnętrzu może zagościć zarówno lampa wisząca, jak i kinkiet i lampa podłogowa. Każda z nich może pełnić inne funkcje, można też powierzyć jedną funkcję kilku oprawom albo poprzez zmianę lokalizacji lampy przypisywać jednej z nich różne role. W tym miejscu warto przyjrzeć się bliżej lampom podłogowym, które w zależności od formy, sposobu, w jaki emitują światło oraz miejsca, w którym zostaną ustawione, mogą pełnić wiele różnych funkcji.

Wraz ze zmieniającymi się trendami w aranżacji wnętrz, zmienia się też forma opraw oświetleniowych. Takim transformacjom na przestrzeni lat ulegały też lampy podłogowe. Jednak pomimo tych zmian i upływającego czasu nie uległa umniejszeniu ich rola we wnętrzach mieszkalnych i biurowych. Nadal są bardzo cenionym elementem wystroju i bardzo istotnym ze względu na funkcjonalność wnętrza oświetleniem.

Jakie funkcje mogą pełnić we wnętrzu lampy podłogowe?

Funkcja konkretnej oprawy w dużej mierze zależy od przeznaczenia wnętrza lub wydzielonej strefy, w której została ustawiona. Ogólnie można jednak powiedzieć, że lampom podłogowym najczęściej przypisuje się rolę oświetlenia uzupełniającego albo dekoracyjnego. Nieco rzadziej natomiast możemy się spotkać z sytuacją, że lampa podłogowa stanowi oświetlenie ogólne pomieszczenia. Takie rozwiązania są jednak spotykane. Zazwyczaj  dotyczą niedużych wnętrz, w których nie ma potrzeby wprowadzać wielu opraw, a oczekiwania użytkowników spełnia jedno źródło światła. Należy wtedy pamiętać o wybraniu lampy z transparentnym kloszem, który pozwala dobrze oświetlić całe pomieszczenie. Równie dobrze sprawdzi się w takim wnętrzu lampa z kloszem skierowanym do góry. Światło odbite od sufitu sprawi, że wnętrze będzie jasne i równomierne doświetlone.

Jeżeli natomiast chcemy stworzyć w pomieszczeniu przyjemny nastrój lub sprawić, że stanie się bardziej przytulne, możemy wybrać lampę z abażurem, który przesłoni źródło światła i pozwoli na uzyskanie klimatycznej poświaty. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się tam, gdzie zależy nam na zaaranżowaniu przestrzeni wypoczynkowej. To może być zarówno sypialnia, pokój dziecięcy, jak i wydzielona strefa salonu. W sypialni lampy podłogowe mogą zastąpić lampkę nocną, a pokoju przeznaczonym do nauki albo pracy lampę na biurko. Lampy podłogowe można też ustawić w miejscu, które ze względu na panujący półmrok wymaga doświetlenia. To może być przedpokój, salon lub dowolne, inne wnętrze. Można też zmieniać ich lokalizacje, przypisując im w ten sposób nowe funkcje. W każdym przypadku należy jednak brać pod uwagę formę oprawy, która musi odpowiadać przypisanym zadaniom.

Stylistyka i forma, czyli jak wygląda lampa podłogowa?

Zróżnicowane wzornictwo lamp podłogowych pozwala dostosować oświetlenie do różnych stylów architektury wnętrz. Możemy wybierać spośród lamp podłogowych w stylu glamour, industrialnym, klasycznym, retro i wielu, wielu innych. Z najdziemy wśród nich oprawy o bardzo prostych formach, jak i wyszukanych, niecodziennych i zaskakujących. Nie brakuje też lamp podłogowych klasycznych, jakie doskonale znamy z lat minionych. Taką klasykę w nieco odmłodzonej formie prezentują lampy podłogowe skandynawskie. Dużą popularnością cieszą się też lampy umieszczone nie na jednej nodze, ale na trójnogu albo na ruchomym ramieniu. W tym ostatnim przypadku użytkownik zyskuje możliwość zmiany kąta padania światła, co ma ogromne znaczenie w pomieszczeniach biurowych albo zaaranżowanych na kącik czytelniczy. Na zainteresowanie użytkowników z pewnością zasługują również lampy stojące ze źródłem światła umieszczonym na pałąku. Pomimo minimalistycznej formy przykuwają uwagę designem i mogą stanowić we wnętrzu ciekawy akcent dekoracyjny.

Lampy podłogowe mimo upływających lat nie tracą na znaczeniu. Wciąż z chęcią są wprowadzane do aranżacji, gdzie mogą spełniać wiele różnych funkcji.

Artykuł przygotowano przy współpracy z  Lampy

Udostępnij publikację
Pomysłowe sposoby na niewielki taras Previous post Pomysłowe sposoby na niewielki taras
Aranżacja wąskiego balkonu w bloku Next post Aranżacja wąskiego balkonu w bloku

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close