Lampy retro. Szukamy inspiracji w starodawnym oświetleniu

Lampy retro. Szukamy inspiracji w starodawnym oświetleniu

Współczesne aranżacje coraz częściej czerpią inspiracje z przeszłości. Przykładem są lampy w stylu retro, które nawiązują do oświetlenia z lat 50., 60. i 70. ubiegłego stulecia. Takie lampy doskonale odnajdują się w różnych aranżacjach. Możemy je wprowadzać do wystroju loftowego, rustykalnego czy vintage. We wnętrzach urządzonych nowocześnie mogą stanowić istotny element dekoracyjny, który przyciągnie uwagę użytkowników. Warunek jest jeden: lampy w stylu retro należy wprowadzać do aranżacji umiejętnie i z wyczuciem.

Z pewnością zdążyliście już zauważyć, że inspirowane dawnymi latami oświetlenie jest dziś wszechobecne. Dość często spotkamy się z nim, przeglądając ofertę producentów oświetlenia lub odwiedzając sklep z lampami. Znajdziemy w nim nawiązujące do starej stylistyki żyrandole, lampy wiszące, kinkiety i plafony. Uwagę zwraca też bogata oferta lamp stojących rodem z tamtego okresu. Nasuwa się pytanie, skąd taka fascynacja starym oświetleniem?

Stare nie znaczy złe

Warto zauważyć, że we współczesnych aranżacjach wykorzystuje się wiele elementów z poprzednich epok. Są to nie tylko przypominające pałacowe oświetlenie żyrandole, czy retro kinkiety. Równie często spotkamy się w nich z meblami z tamtego okresu. Dla przykładu warto podać wsparte na charakterystycznych ukośnych nogach komody, stoliki i krzesła. We wnętrzach mogą też zagościć retro lustra, szafy i wiele innych elementów wystroju. Wzornictwo pochodzące z drugiej połowy ubiegłego wieku staje się coraz modniejsze. Co istotne, można je komponować ze współczesną stylistyką, osiągając przy tym niezwykle efektowne aranżacje.

Gdzie można wprowadzić elementy wystroju z minionych lat?

Styl retro będzie dobrze wyglądał w różnych wnętrzach. W ten sposób można urządzić starą kamienicę, jak i mieszkanie w nowym budownictwie. Przy pomocy starodawnych mebli i lamp można stworzyć wnętrze niepowtarzalne, a zarazem ponadczasowe. Takie retro wyposażenie dodaje wnętrzu charakteru i czyni je bardziej wyrazistym. Bez wątpienia dodaje mu też uroku.

Meble, dodatki i oświetlenie w stylu retro niejednokrotnie znajdziemy na targach staroci albo na strychach, gdzie zostały wyniesione przez naszych rodziców i dziadków, jako rzeczy przestarzałe i niepotrzebne. Nadarza się okazja, by podarować im drugie życie. Takie stare – nowe retro przedmioty znajdziemy też w sklepach. Doskonały przykład stanowi wspomniany wyżej sklep internetowy, gdzie wybór nawiązujących do przeszłości lamp jest całkiem spory. Czym charakteryzuje się takie oświetlenie?

Lampy w stylu retro, czyli jakie?

Odświeżone oprawy oświetleniowe w stylu retro doskonale imitują starodawne oświetlenie. Nawiązują do nich stylistyką oraz zastosowanym materiałem. W niektórych modelach dostrzeżemy jednak nutkę awangardy, która wynika z wprowadzenia nowych, niespotykanych w oświetleniu z dawnych lat rozwiązań. Takie dekoracyjne lampy doskonale sprawdzą się w wielu pomieszczeniach, wprowadzając do nich niepowtarzalny klimat. Do wyboru mamy tu lampy z abażurami, kryształowe żyrandole oraz inne oprawy, z których część cechuje się prostą i minimalistyczną budową, a część wyróżnia motywami dekoracyjnymi przypominającymi te, które znamy z przeszłości.

Wśród materiałów wykorzystywanych do produkcji lamp w stylu retro spotkamy głównie metal, szkło i drewno. Jeśli mowa o kolorystyce, to większość opraw utrzymana jest w kolorze starego złota, brązu oraz patyny. Nierzadkie są też lampy retro w kolorze czarnym. Jeśli zastanawiasz się, czy takie oświetlenie nie jest zbyt przygnębiające, spójrz, proszę, na zamieszczoną fotografię. Czarne oprawy nie tylko nie przytłaczają wnętrza, ale wprowadzają do niego odrobinę elegancji. Wystarczy, że kolor ten zastosujemy z umiarem.

Oprawy w stylu retro pojawiają się we współczesnych aranżacjach w wielu odsłonach. Czasem wyglądają, jakbyśmy przenieśli je z poprzedniej epoki, kiedy indziej niosą ze sobą nutkę nowoczesności. Wzbogacone o pomysły pracujących nad designem projektantów oświetlenia cieszą oczy miłośników stylu retro. Taki design przekonuje do siebie także tych, którzy ze starodawnym stylem nie mieli do tej pory do czynienia. Odkrywany na nowo styl retro ma więc coraz więcej zwolenników.

Udostępnij publikację
Meble drewniane do ogrodu. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę Previous post Meble drewniane do ogrodu. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę
Dekoracje świetlne sposobem na zaaranżowanie niezwykłego wnętrza Next post Dekoracje świetlne sposobem na zaaranżowanie niezwykłego wnętrza

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close