Mieszkanie w stylu industrialnym – jak je urządzić?

Mieszkanie w stylu industrialnym

Choć pierwsze lofty pojawiły się za oceanem już w latach 50. i 60. XX wieku, moda na nie przywędrowała do Polski znacznie później. Mieszkanie w stylu industrialnym to dziś nie tle sposób na urządzenie wnętrza niewielkim kosztem, ile możliwość stworzenie aranżacji oryginalnej, niebanalnej, ale i w pełni funkcjonalnej.

Stawiając na urządzenie takiego wnętrza, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym styl industrialny się charakteryzuje. Poznając jego główne założenia, dość szybko spostrzeżemy, że aranżacja loftu w mieszkaniu charakteryzującym się niewielkim metrażem może być trudna. I z tym można sobie jednak poradzić, dobierając odpowiednie materiały i elementy wykończenia. A zatem, jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Przede wszystkim postaw na przestrzeń

Oryginalne lofty powstawały w starych, pofabrycznych pomieszczeniach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by podobną przestrzeń urządzić w lokalu mieszkalnym nowego budownictwa. Wielu inwestorów, znając trendy panujące w branży wnętrzarskiej, stawia na pomieszczenia o otwartym planie, które znacznie to ułatwiają. Jednak nawet wtedy, gdy przyjdzie nam zaprojektować wnętrze podzielone licznymi przegrodami ściennymi, możemy z części z nich zrezygnować. Pozostawiamy je wyłącznie tam, gdzie jest to wymagane ze względu na funkcję pełnioną przez konkretne pomieszczenie. Wyburzenie ścianek działowych pozostaje zatem kluczowe zarówno we wnętrzach o większym metrażu, jak i tych niewielkich i ciasnych. Bo przestrzeń – należy o tym pamiętać – to jedna z najważniejszych cech charakteryzujących mieszkanie w stylu industrialnym.

Odsłoń elementy konstrukcyjne budynku

Oryginalne lofty to zazwyczaj zaadaptowane na mieszkania poddasza, warsztaty, hale magazynowe oraz fabryczne. W przeszłości takie adaptacje miały gwarantować funkcjonalność wnętrza, ale też nie stanowić dużego wyzwania dla budżetu inwestora. Dlatego starano się za wszelką cenę zasłaniać takich elementów konstrukcyjnych budynku. Wręcz przeciwnie – często były one odsłaniane, dzięki czemu uwidoczniona zostanie ich struktura, a wnętrze zyska na oryginalności. W podobny sposób aranżujemy współczesne mieszkanie w stylu industrialnym. Doskonale, jeśli odsłonimy ścianę z cegły lub surowego betonu albo wyeksponujemy metalowe elementy konstrukcyjne budynku. Ważną funkcję pełnią też duże przeszklenia, które dodatkowo powiększają przestrzeń.

Mieszkanie w stylu industrialnym i dodatki

Pamiętajmy, że loft cechuje się surowością i minimalizmem. To oznacza, że nie można przesadzić, wprowadzając do wnętrza zbyt wiele dodatków i elementów dekoracyjnych. Tych drugich tak naprawdę powinniśmy w ogóle unikać. Funkcjonalność osiągniemy, urządzając mieszkanie przy pomocy niezbędnych sprzętów codziennego użytku. Mogą to być meble z odzysku albo nowe, które stylizowane są w taki sposób, by dostosować się do wnętrza w stylu industrialnym. Niepotrzebne będą natomiast tkaniny oraz dekoracje okienne. Unikamy też wieszania zbyt wielu ozdób ściennych.

Mieszkanie w stylu industrialnym – choć z pozoru surowe i chłodne – może zostać ocieplone za pomocą wprowadzonych do wnętrza materiałów. Ogromną rolę odgrywa tutaj drewno oraz czerwona cegła.

Udostępnij publikację
Kuchenna wyspa - poznaj jej zalety Previous post Kuchenna wyspa – poznaj jej zalety
Next post Jak dobrać najlepszą lampę do danego stylu aranżacji wnętrz?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close