Zmieniające się trendy w aranżacji wnętrz mogą wymagać nowych rozwiązań. Mówimy tu nie tylko o stosowanych materiałach i meblach, ale również elementach wykończeniowych. Nowoczesne włączniki światła, które zarówno formą, jak i funkcjonalnością odbiegają od klasycznego, powszechnie stosowanego dotąd osprzętu, mogą być doskonałą alternatywą.
Nowoczesne włączniki światła to nie tylko inny kolor lub kształt. Ich zaletą często jest też znacznie więcej możliwości, jeśli chodzi o samą funkcjonalność. Ważna jest również estetyka, trwałość i zastosowane do ich produkcji materiały. Szeroki wybór takich włączników daje inwestorom sporo możliwości. Mogą dopasować osprzęt do stylistyki zastosowanej w konkretnej aranżacji, kolorystyki wnętrza, a także wpływać na komfort użytkowników, którzy dziś już nie muszą nawet podchodzić do osprzętu, by sterować oświetleniem.
Zacznijmy jednak od początku…
Nowoczesne włączniki światła i oryginalny design
Przez lata przyzwyczailiśmy się do tego, że osprzęt elektryczny ma ten sam lub bardzo zbliżony kształt, niezależnie od tego, czy znajdujemy się we wnętrzu mieszkalnym, biurze, czy też pomieszczeniu o charakterze usługowym. Kwadratowe gniazda i włączniki, ewentualnie z delikatnie zaokrąglonymi rogami i kantami to już standard. Zazwyczaj montuje się te w kolorze białym, czasem kremowym, czarnym, szarym lub złotym. Można też mówić o niewielkim modyfikowaniu kształtów, czy też łączeniu różnych kolorów ramek oraz przycisków. Klasyczny schemat jednak potarza się bardzo często i wszyscy zdążyli już do tego przywyknąć.
Jednak rynek daje nam znacznie więcej możliwości. Inwestorzy mają do dyspozycji nowoczesne włączniki światła nawiązujące formą do stylu retro. Z drugiej strony są też modele niezwykle nowoczesne, wręcz futurystyczne. Ich minimalistyczna, ale bardzo elegancka forma doskonale współgra z wnętrzami, w których stawia się na nowatorskie rozwiązania, także te wykorzystujące nowoczesne, inteligentne technologie. Warto też zwrócić uwagę na możliwość dopasowania osprzętu do stylistyki wnętrza poprzez zastosowanie modeli wykonanych z materiałów tak niezwykłych, jak na tego rodzaju elementy wykończeniowe, jak hartowane szkło, skóra, beton, czy kamień.
Sterowanie oświetleniem – nowe funkcjonalności osprzętu elektrycznego
We współczesnych aranżacjach nie musimy się już ograniczać do wyboru osprzętu, który umożliwia sterowanie światłem jedynie poprzez przyciśnięcie odpowiedniego włącznika. Możemy iść o parę kroków dalej i zmieniać natężenie oraz barwę światła, sterować oświetleniem za pomocą sensorycznych paneli, przeznaczonych do zdalnego zawiadywania oświetleniem pilotów, a nawet aplikacji mobilnych w naszych telefonach. Do tego niezbędne są oczywiście nowoczesne włączniki światła oraz ściemniacze, a także źródła światła, które to umożliwią.
Projektując instalację elektryczną w domu, dobrze jest jeszcze na tym etapie przemyśleć rozmieszczenie włączników oraz gniazd, a także wybrać ich rodzaj. Warto pamiętać, że nowoczesne włączniki światła mogą umożliwiać montaż w wielokrotnej ramce obok siebie nie tylko samych paneli do sterowania oświetleniem, ale również włączników do rolet, gniazd elektrycznych i przyłączy multimedialnych.