Klimatyczny nastrój, przytulne wnętrze, przyjemne ciepło – to dla nich wielu inwestorów decyduje się na ogrzewanie domu kominkiem. Jego zaletą jest to, że może być bardzo efektowne i wpływać na atrakcyjność wnętrza. Co więcej, może być też skuteczne. Liczne atuty przekonały już niejedną osobę. Warto jednak pamiętać, że można spotkać też przeciwników tego rozwiązania. Jakimi argumentami się posługują?
Możliwość ogrzania się w chłodny dzień przy kominku, od którego rozchodzi się przyjemne ciepło i blask palącego się ognia, to wizja, która przekonuje wielu inwestorów. Dla niej jesteśmy w stanie zrezygnować z innych systemów grzewczych, które mogą być bardziej efektywne.
Jakie zalety może zaoferować ogrzewanie domu kominkiem?
Największym atutem tego rozwiązania jest przytulny klimat, jaki można uzyskać po napaleniu w kominku. Trudno wtedy odmówić sobie przyjemności ogrzania się w jego blasku, obserwowania palącego się drewna albo wsłuchiwania w jego odgłos. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że we wnętrzu robi się ciepło niemal natychmiast po napaleniu w kominku. Dotyczy to oczywiście tego pomieszczenia, w którym kominek jest zlokalizowany. W przypadku kominka z płaszczem wodnym na dotarcie ciepła do innych pomieszczeń trzeba będzie chwilę poczekać. Jednak warto pamiętać, że nowoczesne wkłady kominkowe z rozprowadzaniem ciepła poprzez płaszcz wodny są bardzo efektywne i umożliwiają przekazanie do systemu grzewczego dużych ilości ciepła.
Ogrzewanie domu kominkiem jest niezastąpione w chłodne wieczory. Miło jest wtedy usiąść blisko tlącego się ognia i zatopić się w lekturze albo spędzać czas wspólnie z rodziną. Doskonale sprawdza się również wtedy, gdy wracamy zmarznięci do domu. Niejedną osobę, która szybko ogrzała się w ten sposób, rozpalony w kominku ogień uchronił przed przeziębieniem.
Warto pamiętać również o tym, że ogrzewanie domu kominkiem jest stosunkowo niedrogie i dlatego bardzo konkurencyjne. I choć wiąże się z emisją zanieczyszczeń, to nie są one tak szkodliwe, jak te, które pochodzą z pieców węglowych.
Ogrzewanie domu kominkiem uniezależnia inwestora od dostawców innych źródeł energii. Dzięki temu w domu będzie ciepło nawet wtedy, gdy nastąpią nagłe przerwy w dostawie prądu lub gazu. To ogromny atut, który przekonuje wiele osób.
Dlaczego ogrzewanie kominkiem ma też przeciwników?
Nie każdy jednak takim sposobem dostarczania ciepła do domu jest zachwycony. Niektórzy mówią wprost, że urządzanie “kotłowni” w salonie nie jest dobrym pomysłem. Jest w tym trochę racji, bo kominek może być źródłem wydostających się do pomieszczenia zanieczyszczeń, które pogarszają estetykę wnętrza. Te sprawiają, że pomieszczenie może wymagać częstszego odświeżania.
Kolejną wadą jest konieczność wygospodarowania w salonie miejsca na składowanie drewna. To powinno być blisko kominka, by w każdej chwili móc po nie sięgnąć, by utrzymać palący się płomień.
Jednak tym, co może przeszkadzać najbardziej (zwłaszcza osobom, które boją się owadów), są wychodzące z leżącego w pobliżu kominka drewna pająki i inne małe stworzenia. Powszechny jest na przykład płaskowiak zmienny. Owad, który może zostać przyniesiony do domu wraz z drewnem kominkowym, budzi się pod wpływem ciepłą, gdy drewno jest składowane w pobliżu kominka. Jego cykl życiowy przyspiesza, a my możemy mieć do czynienia z chodzącym po domu robactwem.
Ogrzewanie domu kominkiem ma sporo zalet, ale nie jest też wolne od wad. Decydując się na nie, warto przemyśleć wszystkie za i przeciw.