Aranżacja ogrodu obejmuje wiele elementów, począwszy od roślinności, a skończywszy na meblach wypoczynkowych i ogrodowej architekturze. Ogromne znaczenie odgrywają w przydomowej przestrzeni oprawy zewnętrzne. Przypisuje się im nie jedno, ale wiele różnych zadań. Ich forma i sposób montażu podążają za funkcją, którą im powierzono.
Oprawy zewnętrzne w strefie wejścia i na podjeździe
Bezpieczeństwo użytkowników na posesji
O bezpieczeństwie możemy jednak mówić nie tylko w kontekście intruzów, ale także w odniesieniu do poruszania się po posesji, kiedy zapadnie zmrok. Jeśli inwestor zaplanuje oświetlenie na działce, poprawi komfort jej użytkowania w porach wieczornych. Dzięki temu domownicy będą mogli bez przeszkód poruszać się po ogrodzie, bez względu na porę dnia, czy nocy. Unikną przy tym potencjalnie niebezpiecznych potknięć, które mogłyby się zakończyć nieprzyjemnym upadkiem.
Estetyka budynku – jak o nią zadbać?
Na poprawę wyglądu domu z pewnością pozytywnie wpłyną umieszczone na elewacji oprawy zewnętrzne. Szeroki wybór modeli lamp pozwoli dostosować ich formę do stylistyki budynku oraz wymagań inwestora. Lampy można umieścić na elewacji na wszystkich ścianach budynku albo wyłącznie tej, która jest najbardziej reprezentacyjna i eksponowana. Zdecydowanie lepiej zaprezentuje się jednak ta pierwsza opcja.
Strefa wypoczynkowa w ogrodzie
Dysponując ogrodem, w którym można urządzić strefę wypoczynkową, grzechem byłoby z tego nie skorzystać. Jeśli już urządzamy kącik przeznaczony do relaksu, koniecznie zadbajmy o to, by znalazły się w nim odpowiednie oprawy zewnętrzne. Mogą to być zamontowane na budynku kinkiety, świetlne girlandy, słupki oświetleniowe i wiele innych. Alternatywą dla oświetlenia elektrycznego mogą być też małe latarenki, w których umieścimy świece. Ich blask nie tylko zapewni użytkownik światło, ale stworzy też niepowtarzalną atmosferę.
Światło i oprawy zewnętrzne to niezbędne elementy funkcjonalnego ogrodu. Pamiętajmy o tym koniecznie, gdy nadejdzie czas na aranżację przydomowej przestrzeni.