Oświetlenie klatek schodowych w blokach – o czym pamiętać?

Nie da się funkcjonować we wnętrzach bez sztucznego oświetlenia. Choć w ciągu dnia w większości przypadków staramy się korzystać ze światła słonecznego, to często nawet w mniej słoneczne dni nie jest ono wystarczające. Podobnie potrzebujemy wsparcia lamp w nocy, gdy zwykłe przemieszczanie się w ciemnościach potrafi być wielkim wyzwaniem. Prawidłowo dobrane oświetlenie stanowi zatem podstawową instalację w każdym budynku. W domach i mieszkaniach łatwo o nie zadbać, wybierając piękne i praktyczne oprawy oświetleniowe. A jakie powinny być lampy, montowane na wspólnych klatkach schodowych w blokach? Kilka słów na ich temat napiszemy poniżej.

Funkcje oświetlenia klatek schodowych w blokach

W mieszkaniach światło pełni równocześnie kilka funkcji. Zapewnia wygodę przemieszczania się, pozwala wykonywać działania precyzyjne, a także stanowi kluczowy element kompleksowej aranżacji wnętrza.

A jak jest w przypadku klatek schodowych w blokach? Wiadomo, podstawową cechą oświetlenia montowanego w tej przestrzeni wspólnej jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa użytkowników, którzy pragną się dostać do mieszkań rozlokowanych na różnych piętrach.

Z tego względu prawidłowe oświetlenie klatek schodowych w blokach musi przede wszystkim być równomiernie rozłożone tak, żeby dokładnie rozjaśniać całą przestrzeń ciągu komunikacyjnego, co minimalizuje ryzyko potknięcia i bolesnego upadku ze schodów.

Nie oznacza to jednak, że oprawy montowane na korytarzach nie mogą być przyjemne dla oka i estetyczne. Na rynku jest dostępnych szereg rozwiązań ekonomicznych, praktycznych oraz wystarczająco trwałych, żeby umieścić je w tej wspólnej i ważnej przestrzeni.

Kwestie bezpieczeństwa – jakie muszą być oprawy na klatki schodowe?

Klatki schodowe bywają różne, dlatego wymagają zastosowania różnych rozwiązań oświetleniowych. W ciągach komunikacyjnych we wnętrzach wystarczają standardowe lampy, które moglibyśmy również zamontować w pomieszczeniach domowych.

Nieco inaczej wygląda montaż opraw na otwartych galeriach i korytarzach oraz w przestrzeniach tuż przed drzwiami wejściowymi do budynku. W tego typu miejscach niezbędny jest montaż punktów oświetleniowych o wysokim współczynniku wodoszczelności IP. Powinien on wynosić nie mniej niż IP44 w miejscach, w których lampy są osłonięte przed bezpośrednim kontaktem z wodą lub być jeszcze wyższy jeśli lampa znajduje się w otwartej przestrzeni.

Nie zapominajmy także o klasie ochronny przeciwpożarowej, informującej o zabezpieczeniach przed wystąpieniem zwarcia. Oprawy montowane na zewnątrz muszą należeć do klasy III, czyli najwyższej, gwarantującej największe bezpieczeństwo użytkowania.

Sterowanie oświetleniem na klatkach schodowych

Na bezpieczne przemieszczanie się wpływa oczywiście odpowiednio dopasowane zarządzanie oświetleniem w całym ciągu komunikacyjnym.

Najczęściej wykorzystuje się do tego standardowe, przyciskowe włączniki światła. Na klatkach schodowych powszechnym rozwiązaniem są modele krzyżowe, które pozwalają na sterowanie światłem z różnych punktów – na przykład z parteru oraz trzeciego piętra. Zapewnia to maksymalizację wygody oraz bezpieczeństwa.

Coraz chętniej montuje się także czujniki ruchu. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które pozwala zoptymalizować sterowanie oświetleniem. Lampy włączają się zawsze wtedy, gdy czujniki zaobserwują ruch na klatce schodowej. Nie trzeba zatem szukać w ciemnościach włącznika. Bezpieczeństwo przemieszczania się zdecydowanie wzrasta, a koszty oświetlenia maleją.

Jakie lampy montuje się na korytarzach w bloku?

Oprawy montowane na klatkach schodowych w blokach muszą być przede wszystkim funkcjonalne i trwałe, zapewniając odpowiednią ilość światła do bezpiecznego i komfortowego przemieszczania się. Kwestie dekoracyjne schodzą zdecydowanie na drugi plan.

Powszechnie stosuje się oczka wpustowe oraz rozmaite formy lamp natynkowych. Są praktyczne, wygodne, a przy tym nie zajmują niepotrzebnie przestrzeni na klatkach schodowych. Równocześnie są one dostępne w wielu mocno zróżnicowanych formach, więc łatwo wpisać je w charakter każdej wnętrza, dbając o przyjemna dla oka estetykę.

Oświetlenie na klatkach schodowych – bezpieczeństwo i wygoda

Klatki schodowe w blokach wymagają oświetlenia, które pozwalają na bezproblemowe przemieszczanie się o każdej porze dnia i nocy. Żeby było to możliwe, potrzeba oczywiście praktycznych opraw, ale także odpowiednio zaplanowanego sterowania oświetleniem.

Dzięki temu tworzy się optymalny system oświetleniowy, który gwarantuje komfort i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników.

Artykuł przygotowano przy współpracy z

Udostępnij publikację
Previous post Wyposażenie ogrodowe w domu – jak je wykorzystać?
Next post Najmodniejsze kolory lamp w sezonie 2020

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close