Oświetlenie techniczne. Lampy, kinkiety i plafony

Sposób aranżacji wnętrza determinuje rodzaj zastosowanego oświetlenia. Tam, gdzie mamy do czynienia z wystrojem pełnym blasku, bogactwa i blichtru nie może być mowy o prostej, wręcz surowej w formie lampie, a w pomieszczeniach skromnych i minimalistycznych niemożliwy staje się montaż oprawy bogato dekorowanej, lśniącej, pełnej refleksów odbijającego się w niej światła. I choć czasami łączenie elementów pochodzących z różnych stylów i epok, a tym samym aranżacja wnętrz, które określamy jako eklektyczne, jest nie tylko dozwolona, a wręcz pożądana, w większości przypadków przy doborze oświetlenia warto trzymać się ram, jakie wyznacza nam wystrój konkretnego pomieszczenia. W ten sposób zachowamy w aranżacji równowagę, harmonię i spójność kompozycji.

Czym charakteryzuje się oświetlenie techniczne?

Właśnie z racji przytoczonych wyżej argumentów oświetlenie określane jako techniczne powinno trafiać do określonej grupy pomieszczeń. Nie można przypisać go do jednego typu architektury wnętrz. Z powodzeniem bowiem łączy się z różnymi stylami, z których każdy jednak cechuje się prostą formą, minimalizmem i umiarem we wprowadzaniu bogato zdobionych elementów dekoracyjnych i dodatków.

Pojęcie oświetlenie techniczne może początkowo wprowadzać w błąd i sugerować, że mówimy tu o lampach przeznaczonych do takich wnętrz jak: garaż, warsztat, czy hala produkcyjna. Choć w niektórych przypadkach i w takich pomieszczeniach oprawy techniczne mogą znaleźć zastosowanie, to równie często spotkamy je w pomieszczeniach mieszkalnych. Coraz częściej wprowadzane są przez dekoratorów wnętrz oraz prywatnych inwestorów do salonu, łazienki, kuchni czy przedpokoju.

Oświetlenie techniczne swoją popularność we współczesnych aranżacjach zawdzięcza panującym obecnie w architekturze wnętrz trendom. Lubimy pomieszczenia wyróżniające się prostymi formami, skromne, wręcz minimalistyczne, a z drugiej strony efektowne i eleganckie. Lampy wiszące, kinkiety i plafony z kategorii lamp technicznych doskonale wpisują się w taką właśnie charakterystykę.

Lampy wiszące

Oprawy z kategorii technicznych lamp wiszących wprowadza się do wnętrza jako oświetlenie ogólne pomieszczenia lub oświetlenie o charakterze uzupełniających albo funkcyjnym. Podobnie, jak w przypadku innych opraw technicznych, na pierwszy rzut oka można dostrzec ich prostą budowę. Przewaga funkcji nad formą lampy sprawiła, że mamy do czynienia ze skromnymi, minimalistycznymi kształtami, które jednak doskonale pasują do współczesnych aranżacji.

Techniczne lampy wiszące przybierają formy okręgów, kół i prostych montowanych zarówno w poziomie, jak i pionie. Niekiedy jest to jedna duża oprawa, zawieszona centralnie nad pomieszczeniem, innym razem lampa z kilkoma źródłami światła, z których każde osłonięto skromnym kloszem w kształcie tuby. W tym drugim przypadku mowa o lampie idealnie nadającej się do montażu nad stołem w jadalni lub kuchenną wyspą.

Kinkiety

Czym wyróżniają się kinkiety z kategorii opraw technicznych? Nie będzie zaskoczeniem, jeśli napiszemy, ze skromnością. Ich prosta lecz niebanalna i ciekawa forma potrafi jednak nadać wnętrzu charakteru i wprowadzić do niego subtelną elegancję, tak pożądaną we wnętrzach w stylu industrialnym, nowoczesnym i skandynawskim.

Kinkiety techniczne mogą mieć jedno lub kilka źródeł światła. Zazwyczaj odznaczają się niewielkimi rozmiarami i całkiem zwykłymi kształtami, w których dominują linie proste, niekiedy urozmaicone delikatnymi łukami. Kinkiety techniczne to lampy w formie niewielkich kwadratów, prostokątów lub półkoli mocowanych płasko do ściany. Znajdziemy wśród nich również lampy typu spot lights z jednym, dwoma, a nawet trzema źródłami światła.

Plafony

Należące do lamp technicznych plafony są chyba najpopularniejszymi oprawami z tej kategorii. Sprawdzają się w różnych typach pomieszczeń i chętnie są montowane zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Najczęściej mają kształt sześcianów, prostopadłościanów lub walców. Montowane płasko do sufitu w tym ostatnim przypadku przypominają zwisające z nich tuby, co zresztą często znajduje odzwierciedlenie w ich nazwach.

Plafony natynkowe mogą mieć, jedno, dwa lub trzy źródła światła. Bardzo chętnie montowane są jako oświetlenie ogólne w nowoczesnych kuchniach. Rzadko występują w pojedynkę. Najczęściej budują większą instalację świetlną, która pozwala dobrze doświetlić wnętrze.

Oprawy techniczne to w architekturze wnętrz kwintesencja współczesnego stylu. Charakteryzują się prostą budową i minimalistyczną formą, okazują się jednak niezastąpione we wnętrzach. Ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków i wykazują cenioną współcześnie funkcjonalność. Niektóre z nich dają możliwość regulacji kąta padania snopa światła.

Udostępnij publikację
Previous post Przechowywanie w ogrodzie – podpowiedzi, pomysły, inspiracje
Kuchenna wyspa - poznaj jej zalety Next post Kuchenna wyspa – poznaj jej zalety

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close