Oświetlenie zewnętrze – jak zaaranżować bezpieczną przestrzeń wokół domu?

Oświetlenie zewnętrze - jak zaaranżować bezpieczną przestrzeń wokół domu

Mieszkając w domu, należy dbać zarówno o jego wnętrze, jak i przestrzeń wokół budynku. W tym drugim przypadku koniecznie należy uwzględnić oświetlenie zewnętrzne, gdyż od niego będzie zależeć komfort użytkowania posesji, jak i bezpieczeństwo domowników. Co istotne, oświetlenie zewnętrze, podobnie jak to aranżowane wewnątrz domu, nie może się ograniczać do jednej lampy. Zazwyczaj jest to bardziej rozbudowany system oświetleniowy zróżnicowany ze względu na pełnione przez poszczególne oprawy funkcje. 

Kidy mówimy o oświetleniu posesji, wielu osobom przychodzą na myśl oprawy usytuowane w okolicy wejścia do domu oraz na podjeździe. Jeśli natomiast wspomnimy o oświetleniu ogrodu, pierwsze skojarzenie prowadzi nasze myśli do efektownie oświetlonego tarasu, altany lub innej zaaranżowanej przy domu strefy wypoczynku. Tymczasem oświetlenie zewnętrze może być znacznie bogatsze i oprócz tych dwóch rodzajów obejmować także inne oprawy, wywierające niewątpliwy wpływ na funkcjonalność przestrzeni.

Oświetlenie zewnętrze w strefie wejścia

Lampy umieszczone w okolicy drzwi wejściowych bez wątpienia odgrywają kluczową rolę, jeśli wziąć pod uwagę bezpieczeństwo domowników. Poprawiają komfort użytkowania posesji przynajmniej na dwa sposoby. Przede wszystkim ograniczają ryzyko potencjalnie niebezpiecznych potknięć, upadków i stłuczeń. Dobrze oświetlona przestrzeń pozwala łatwo zlokalizować przeszkody i bezpiecznie dotrzeć do domu.

Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że lampa emitująca światło nad drzwiami wejściowymi lub tuż obok nich ułatwi domownikom otwieranie i zamykanie drzwi. Źle oświetlona przestrzeń będzie niefunkcjonalna i może sprowadzać na użytkowników różne zagrożenia.

Gdy weźmiemy pod uwagę taką okoliczność, jak niespodziewane odwiedziny niezapowiedzianych gości i gdy wizyta ta ma miejsce wieczorem, znów możemy dostrzec, jak istotne jest odpowiednie oświetlenie strefy wokół drzwi. Oświetlenie zewnętrzne pozwala szybko zidentyfikować, kto stoi za drzwiami i czy na pewno jest to osoba, którą chcemy wpuścić do domu.

Oświetlenie ogrodu, nie tylko na tarasie

W kontekście bezpieczeństwa użytkowników warto zwrócić uwagę na oprawy oświetleniowe rozmieszczone na terenie ogrodu. Ich zadaniem jest nie tylko uprzyjemnienie domownikom odpoczynku na terenie posesji, ale także poprawa komfortu korzystania z niej. Dobrze oświetlone ścieżki pozwolą bez przeszkód poruszać się po ogrodzie. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, gdy nieruchomość zamieszkują dzieci i osoby starsze. Jednak o odpowiednie oświetlenie warto zadbać również w przypadku osób młodych. Upadki przy poruszaniu się po zmroku mogą być bowiem nie tylko bolesne, ale również bardzo niebezpieczne.

Kolejną kwestią jest umieszczenie lamp w miejscach stanowiących ciemne i nieprzyjazne zakamarki ogrodu. Jeśli rozjaśnimy je poprzez montaż odpowiednich opraw, będziemy mogli swobodnie poruszać się po całym ogrodzie.

Oświetlenie zewnętrzne nie ogranicza się do lamp na elewacji czy tarasie. W rzeczywistości jest to większa instalacja, przed którą stawia się wiele różnych zadań.

Udostępnij publikację
Nowoczesne włączniki światła - wybieramy osprzęt elektryczny dla designerskiego wnętrza Previous post Nowoczesne włączniki światła – wybieramy osprzęt elektryczny dla designerskiego wnętrza
Meble drewniane do ogrodu. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę Next post Meble drewniane do ogrodu. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close