Przechowywanie w ogrodzie – podpowiedzi, pomysły, inspiracje

Ogród to nie tylko miejsce, gdzie można odpocząć, napić się kawy i złapać wiosną pierwsze promienie słońca. To także przestrzeń, która może posłużyć do magazynowania i przechowywania rozmaitych sprzętów, urządzeń i ogrodowych akcesoriów. Takie przeznaczenie wymaga jednak właściwej organizacji i przemyślanych rozwiązań. Ład i porządek to podstawa, jeśli chcemy szybko i bez problemu odnaleźć potrzebne w danej chwili przedmioty. To również sposób na uporządkowaną przestrzeń, która podnosi atrakcyjność ogrodu.

Przechowywanie w przydomowej przestrzeni ułatwiają niektóre z mebli ogrodowych. Łączą w sobie funkcję wypoczynkową z pojemnymi schowkami. Co można w nich schować? Tu wiele zależy od indywidualnych potrzeb. Oprócz mebli z funkcją przechowywania można zdecydować się też na skrzynie, kufry i domki narzędziowe.

Meble wypoczynkowe

Funkcjonalny ogród nie ogranicza się do urządzenia w nim strefy wypoczynkowej. Bałagan pozostawiony poza nią może skutecznie zniechęcić do relaksu na świeżym powietrzu. Stanie się też niezbyt dobrą wizytówką posesji i jej gospodarzy. Dbając o wygląd ogrodu i porządek na działce, uprzyjemniamy swój czas spędzany w przydomowej przestrzeni oraz widok sąsiadom i osobom postronnym, które przechodzą tuż obok.

Uporządkowana przestrzeń nie musi wymagać dużo wysiłku. Wystarczy systematycznie dbać o posesję i znaleźć odpowiednie schowki, które pomieszczą wszystkie akcesoria. Tych nie zabraknie nawet wśród ogrodowych mebli. Gdzie można ich szukać?

Wygodne pufy wykonane z technorattanu to doskonały przykład. Producenci mebli zadbali o to, by wiele z nich oprócz funkcji wypoczynkowej posiadało też spore schowki. Wystarczy podnieść do góry siedzisko, by naszym oczom ukazał się ukryty w nich pojemnik. Wyposażając strefę wypoczynkową ogrodu, nie trzeba ograniczać się do jednej pufy. Można ustawić ich na tarasie więcej, dostosowując przestrzeń do liczby osób, które będą z niej korzystać, a przy okazji także zwiększając ilość schowków.

Miejsce do przechowywania nie ogranicza się zresztą wyłącznie do stosunkowo małych przecież puf. Warto zwrócić uwagę, że w pojemne schowki mogą być również wyposażone stoliki, kanapy i inne meble. Biorąc pod uwagę, że do aranżacji zostanie wprowadzonych kilka takich mebli, zyskujemy już całkiem sporą ilość miejsca do przechowywania.

Ogrodowe kufry i skrzynie

Na terenie tarasu albo w ogrodzie można ustawić też meble, których podstawową funkcją jest właśnie przechowywanie. Chodzi tu o kufry i skrzynie, które cechuje już całkiem spora pojemność. Co ważne, ich stylistyka wcale nie musi odbiegać od wyglądu innych, ustawionych na tarasie mebli. Jeśli zatem inwestor zdecyduje się na meble drewniane, może wybrać skrzynię wykonaną z takiego samego materiału. A jeżeli wybierze meble z technorattanu, z powodzeniem będzie mógł dopasować do nich utrzymaną w takim samym stylu skrzynię.

Warto zwrócić uwagę, że chociaż podstawowym przeznaczeniem skrzyń i kufrów jest właśnie przechowywanie, z powodzeniem mogą one posłużyć także jako funkcjonalne siedzisko. Warunek jest taki, by ich wieko było solidne i wytrzymało obciążenie siedzącej na niej osoby lub kilku osób. Na skrzyni można położyć miękką poduszkę, która podniesie komfort jej użytkowania.

Istotną kwestią pozostaje też bezpieczeństwo przechowywanych w ogrodzie akcesoriów. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na to, by meble były bardzo szczelne i nie przepuszczały do środka wody.

Domki narzędziowe

Jednym z najlepszych sposobów na przechowywanie jest domek narzędziowy. W tym jednak celu inwestor powinien dysponować odpowiednią ilością miejsca. Im większy będzie domek, tym więcej akcesoriów i urządzeń pomieści. Miejsce mogą w nim znaleźć rowery, hulajnogi i inne sprzęty. Oprócz tego można tam przechować również narzędzia i akcesoria ogrodnicze oraz preparaty do pielęgnacji roślin. Wiele z nich może być potencjalnie niebezpiecznych dla małych dzieci oraz domowych zwierząt. Pozostawienie ich na terenie ogrodu bez opieki mogłoby być poważnym błędem i doprowadzić do tragedii.

Domek narzędziowy będzie zatem nie tylko miejscem na uporządkowanie niektórych sprzętów i preparatów, ale również zabezpieczeniem ich przed dostaniem się w niepowołane ręce i sposobem na uniknięcie sytuacji zagrażających zdrowiu, a nawet życiu najmłodszych domowników oraz znajdujących się na posesji zwierząt.

Domki narzędziowe, podobnie jak meble na terenie posesji, mogą zostać utrzymane w podobnej stylistyce, co budynek mieszkalny. Dzięki temu aranżacja ogrodu będzie spójna pod względem wizualnym i estetyczna. Domki narzędziowe mogą być wykonane z różnych materiałów, najczęściej jednak spotkamy się z tymi, które powstały z drewna.

Pojemne schowki, skrzynie i domki narzędziowe pomagają uporządkować przestrzeń ogrodu i zabezpieczyć niektóre sprzęty, akcesoria i preparaty do pielęgnacji roślin. Stanowią też efektowne elementy ogrodowej architektury, które urozmaicają przestrzeń, a niekiedy są też wygodnymi meblami przeznaczonymi do wypoczynku. To doskonałe rozwiązanie zarówno do małych, jak i dużych ogrodów.

Udostępnij publikację
Next post Oświetlenie techniczne. Lampy, kinkiety i plafony

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close