Obowiązek sortowania odpadów dotyczy wszystkich – zarówno firm, jak i prywatnych gospodarstw domowych. Jednak często nie robimy tego w sposób właściwy. O czym trzeba pamiętać, aby zebrana przez nas makulatura mogła zostać przetworzona oraz jak wygląda sam proces? Dowiecie się tego z dzisiejszego artykułu.
Prawidłowy recykling, czyli jaki?
Aby odpady mogły zostać przetworzone, trzeba zadbać o odpowiednie posortowanie ich. Z tego względu do kosza z odpadami papierowymi nie powinniśmy wrzucać zabrudzonych i zatłuszczonych kartonów i papierów, ani tym bardziej odpadów wielomateriałowych, na przykład kartonów po mleku.
Selektywna zbiórka makulatury pozwala na odzyskanie znaczącej ilości papieru do dalszego użytku. W niektórych krajach Unii Europejskiej do ponownego użytku wraca około 70% makulatury. W Polsce w tym momencie tylko nieco ponad 40%. Wciąż więc zostaje sporo do zrobienia.
Dlaczego recykling makulatury jest tak ważny?
Odpady celulozowe można przetwarzać wielokrotnie, oszczędzając energię, optymalizując zużycie surowców do produkcji nowych opakowań i papieru, a także znacząco zmniejszając zanieczyszczenie wody i powietrza. Nie można też zapominać, że wielokrotne wykorzystanie tego samego papieru to miliony drzew, które unikną ścięcia do pozyskania nowego surowca.
Jak przerabia się makulaturę – proces krok po kroku
Przetwarzanie odpadów celulozowych często odbywa się w punktach powiązanych z papierniami. Cały proces rozpoczyna się w domach lub zakładach pracy od prawidłowego posortowania odpadów i dostarczenia ich do punktu zbiórki odpadów celulozowych, skąd trafiają do papierni w paczkach związanych drutem metalowym lub zupełnie luzem.
Na miejscu w magazynie rozdziela się je na papier o różnej jakości, żeby w kolejnym etapie przeprowadzić rozwłóknianie. Polega ono na wymieszaniu papieru z gorącą wodą, co prowadzi do rozdzielenia włókien celulozowych oraz wstępnego oczyszczenia masy.
Następnie przeprowadza się proces całkowitego usuwania zanieczyszczeń, dzięki systemowi sit i hydrocyklonów. Z oczyszczonej masy wydziela się we frakcjatorze krótkie i długie włókna celulozowe.
W kolejnych etapach dochodzi do dalszego usuwania zanieczyszczeń z pomocą różnych procesów, a na koniec zagęszcza się masę i magazynuje tak uzyskany produkt.
W przypadku papieru, który ma posłużyć do produkcji opakowań z szarego kartonu, dalsza obróbka nie jest konieczna.
Jeśli natomiast masa ma być wykorzystana do produkcji papieru gazetowego lub do książek, należy ją jeszcze odbarwić, a następnie wybielić.
Odbarwianie przeprowadza się w jednym lub dwóch etapach, stosując środki chemiczne (wodorotlenek sodu, krzemian potasu i kwasy tłuszczowe) lub metodę mycia, inaczej nazywaną wielostopniowym odwadnianiem.
Do bielenia natomiast stosuje się substancje chemiczne, najczęściej nadtlenki i podsiarczyn sodu. Niekiedy używa się także tlenu lub ozonu.
Tak przygotowany materiał jest gotowy do ponownego wykorzystania. Papier można poddawać kilkukrotnemu przetwarzaniu bez straty na jakości. Jedynym wyjątkiem są opakowania, które mają kontakt z żywnością. Po procesie recyklingu nie mogą bowiem mieć więcej bezpośredniej styczności z produktami spożywczymi, choć bez przeszkód nadają się ciągle na opakowania jednostkowe do innych towarów lub pudełka zbiorcze.
Korzyści dla środowiska naturalnego z recyklingu makulatury
Warto wiedzieć, że przetworzenie całej tony makulatury pozwala na zaoszczędzenie olbrzymiej ilości energii, nawet do 65% w stosunku do wytwarzania materiału z włókien pierwotnych. Wie już o tym niemal każdy producent opakowań, ale i przeciętny obywatel. Dodatkowo szacuje się, że z tony makulatury otrzymuje się 900 kg papieru do ponownego przetworzenia. Co pozwala pokryć znaczącą część zapotrzebowania na papier bez wycinki kolejnych drzew.
Wciąż poszukuje się nowych sposobów na odzyskiwanie jak największej ilości odpadów papierowych. Sporo możliwości wiąże się z odpadami wielomateriałowymi, które bywają nadal niewystarczająco wykorzystywane.
Przetwarzanie makulatury to też tylko jedna z dziedzin nowoczesnego recyklingu. Oprócz odpadów papierowych przerabia się także:
- metale żelazne i nieżelazne,
- tworzywa sztuczne,
- szkło.
Zrównoważona gospodarka odpadami i jak najwydajniejsze wykorzystanie wszystkich surowców więcej niż jeden raz to olbrzymia i trudna do przecenienia korzyść dla całej gospodarki oraz środowiska naturalnego.