Szklane artykuły w transporcie – jak je pakować?

Pakowanie szklanych artykułów bywa wyzwaniem. Trzeba się zmierzyć z ich wagą, która wpływa na koszty przesyłki, ponadto należy znaleźć sposób na zabezpieczenie delikatnego przedmiotu, aby nie uległ zniszczeniu w trakcie transportu. Jak pakować, by oszczędzić na kosztach, a przy tym zagwarantować klientowi, że przesyłka dotrze do niego w jednym kawałku, a nie potłuczona w drobny mak?

Rozmiar opakowania

W pierwszej kolejności należy odpowiednio dobrać rozmiar opakowania, w którym będzie wysyłany szklany produkt. Zbyt mały karton spowoduje, że może dojść do wyszczerbienia szklanych brzegów. Z kolei ten o dużych rozmiarach będzie nie tylko sprawiał problemy podczas pakowania. Wolna przestrzeń wymaga wypełnienia, a to już może wpłynąć na koszty przesyłki – niestety coraz wyższe. Ponadto trudniej będzie właściwie zabezpieczyć pakowany przedmiot i uchronić go przed przemieszczaniem się w kartonie.

Zabezpieczenie wewnątrz pakunku

Pakunek wewnątrz kartonu musi być właściwie zabezpieczony. Ochronę zapewni folia bąbelkowa, która idealnie nadaje się do pakowania szklanych artykułów. Jest przy tym lekka, więc nie wpływa znacząco na koszty przesyłki. Trzeba jedynie doliczyć cenę jej zakupu, ale to akcesorium, które nie jest drogie. Folia bąbelkowa posiada pęcherzyki wypełnione powietrzem, to zaś wpływa na odpowiednią amortyzację. Tak opakowany przedmiot jest chroniony przed wstrząsami i podczas ewentualnych upadków.

Wolne przestrzenie w kartonie warto wypełnić, dzięki temu kruchy i delikatny element nie będzie się przemieszczał w trakcie transportu. Do tego celu można wykorzystać również folię bąbelkową. Innym rozwiązaniem jest skropak, który bardzo dobrze wypełnia wszystkie wolne przestrzenie. Alternatywą stają się tak zwane poduszki powietrzne. Zajmują więcej miejsca, ale są w stanie utrzymać w tym samym położeniu pakowany produkt, dzięki czemu jest on chroniony przed przesuwaniem w trakcie transportu, co mogłoby spowodować drobne, ale i większe uszkodzenia.

Karton od zewnątrz

Tak przygotowany karton warto zabezpieczyć także od zewnątrz. Jest to szczególnie ważne, gdy całość ma być przewożona z narażaniem na działanie czynników zewnętrznych, w tym niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Pudełka kartonowe nie są odporne na wilgoć. Tektura szybko przemaka, a choć sama wilgoć nie jest niszcząca dla szkła, to jednak uszkodzone od zewnątrz opakowanie przestaje właściwie chronić transportowany artykuł. Pudełko można zabezpieczyć owijając je folią stretch. Jest ona elastyczna, łatwa w dozowaniu, wydajna i niedroga. Nie poddaje się uszkodzeniom mechanicznym, w tym przerwaniu, a jest w stanie uchronić pudełko kartonowe przed przemoczeniem.

Sam karton dobrze jest zakleić odpowiednio dobraną taśmą pakową. Na rynku znajdujemy taśmy, które różnią się swoją wytrzymałością ze względu na zastosowany klej. Rozmiar taśmy pakowej będzie miał zatem znaczenie, ale równie ważny jest jej rodzaj. Taśma z klejem odpornym na działanie wysokiej i niskiej temperatury nie odklei się w trakcie transportu. Dodatkowym atutem jest możliwość umieszczenia na niej nadruku. Pakunek, który trafia do klienta zyskuje więc wymiar reklamowy.

Im bardziej kruche i wrażliwe na wstrząsy oraz czynniki zewnętrzne artykuły, tym większą uwagę trzeba zwrócić na ich właściwe zabezpieczenie. To ważne z punktu widzenia nie tylko klienta, ale i osób zajmujących się transportem. Z powyższymi wskazówkami pakowanie będzie się odbywać sprawnie, a zawartość za każdym razem dotrze do odbiorcy bez jakichkolwiek wad.

Artykuł powstał przy współpracy z

Udostępnij publikację
Previous post Klimatyzacja w domu – dlaczego warto na nią postawić?
Next post Tektura – rodzaje i ich właściwości

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close