Urządzamy ogród przyjazny dzieciom

Urządzamy ogród przyjazny dzieciom

Jeśli urządzamy ogród, który ma służyć kilku pokoleniom, musimy w aranżacji uwzględnić oczekiwania każdej z tych grup. Na etapie planowania warto porozmawiać ze wszystkimi domownikami o ich potrzebach i pomysłach na przydomową przestrzeń. Jeśli jednak chodzi o najmłodszych, prawdopodobnie będziemy musieli przejąć inicjatywę i sami zdecydować, co jest dla nich najważniejsze.

Kiedy urządzamy ogród, nie możemy zapomnieć o przestrzeni do wypoczynku oraz zabawy. Ta druga będzie potrzebna najmłodszym.  Zachęci ich do spędzania czasu na świeżym powietrzu i na pewno dostarczy wiele radości. Jednak aranżując ogród, który będzie użytkowany przez dzieci, należy uwzględnić także wiele innych rzeczy. O czym jeszcze warto pamiętać?

Lokalizacja strefy przeznaczonej do wypoczynku

Czego w ogrodzie nie może zabraknąć? Oczywiście miejsca, w którym będziemy wypoczywać oraz spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Takie miejsce można zlokalizować na tarasie albo na terenie ogrodu. Niezwykle istotne jest jednak to, by jego lokalizacja umożliwiała obserwowanie bawiących się w ogrodzie dzieci. Inwestor powinien zwrócić szczególną uwagę na to wzajemne ułożenie względem siebie strefy wypoczynkowej oraz placu zabaw. Dzięki temu będzie można sprawować opiekę nad dziećmi, popijając jednocześnie kawę lub czytając ciekawą książkę.

Kiedy urządzamy ogród, musimy też wybrać odpowiednie wyposażenie. Asortyment mebli ogrodowych jest bardzo zróżnicowany, dlatego z łatwością znajdziemy modele dopasowane do konkretnych wymagań. Zainteresowani mogą zdecydować się na meble drewniane, rattanowe, technorattnowe, metalowe albo wykonane z tworzywa. Ciekawą alternatywę stanowią meble modułowe. Ich zaletą jest możliwość szybkiej zmiany aranżacji ogrodu. Dużą kanapę można przekształcić w dwa fotele albo fotel oraz sofę.

Urządzamy ogród bezpieczny i funkcjonalny

Niezwykle istotne jest również to, by pozostawione w ogrodzie przedmioty nie stwarzały dla dzieci zagrożenia. Dlatego wszelkie preparaty chemiczne i środki ochrony roślin powinny być właściwie zabezpieczone. Warto zadbać o to, by ogrodzie znalazło się miejsce, w którym będzie można je przechowywać. To może być pomieszczenie gospodarcze, szafa narzędziowa lub domek ogrodowy. Dbając o czystość w ogrodzie i niepozostawianie bez nadzoru potencjalnie niebezpiecznych narzędzi oraz substancji, dbamy też o zdrowie dzieci.

W kontekście bezpieczeństwa najmłodszych bardzo ważny jest również dobór właściwej roślinności. W pobliżu miejsca zabaw lepiej unikać sadzenia gatunków trujących, kujących albo mogących powodować podrażnienia skóry. Jeśli bardzo zależy nam na jednej z takich roślin, można posadzić ją z dala od placu zabaw.

Co jeszcze powinno znaleźć się w ogrodzie? Kiedy urządzamy ogród, który ma służyć całej rodzinie, nie możemy zapominać o oświetleniu. Dzięki temu będziemy mogli spędzać czas w przydomowej przestrzeni również po zmroku.

Udostępnij publikację
Elektryczne ogrzewanie do domu - poznaj jego zalety Previous post Elektryczne ogrzewanie do domu – poznaj jego zalety
Oświetlenie do domu w nowoczesnym stylu Next post Oświetlenie do domu w nowoczesnym stylu

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close