Sterowanie domowym oświetleniem wymaga stworzenia funkcjonalnej, szytej na miarę instalacji, w której znajdzie się nie tylko lampa, ale także przewody i włącznik światła, który pozwoli na zarządzanie wszystkimi punktami świetlnymi.
Jakie włączniki najlepiej wybrać, by zagwarantować sobie, swoim bliskim pełen komfort i bezpieczeństwo? O tym napiszemy poniżej.
Nowoczesne gniazdka i włączniki światła do domu
Akcesoria do instalacji elektrycznych, choć niewielkie, to stanowią istotne elementy domowych wnętrz. Pozwalają na sterowanie lampami lub innymi urządzeniami elektrycznymi, a także zwiększają funkcjonalność domowych przestrzeni.
Gdy planuje się całą instalację, warto zatem zadbać o to, by prawidłowo rozmieścić gniazdka elektryczne oraz włączniki światła.
Pierwsze z nich powinny się znaleźć w miejscach, gdzie chcemy podłączyć rozmaite sprzęty elektryczne. Najlepiej umieścić je na wysokości blatów lub półek albo blisko podłogi. A gdzie powinny się znaleźć włączniki? Zazwyczaj umieszcza się je na wysokości ręki w pobliżu drzwi, co ułatwia uruchamianie lamp, gdy akurat są potrzebne.
Jakie włączniki światła wybrać?
Włączniki światła do domu to już nie tylko standardowe produkty z PVC w białym kolorze. Obecnie na rynku można spotkać szereg rozwiązań, które zapewniają wygodę sterowania oświetleniem, a także stają się istotnym elementem aranżacji wnętrza.
Występują w wersji do montażu podtynkowego lub natynkowego. Można spotkać włączniki z rozmaitych materiałów – drewniane, metalowe lub szklane. Niektóre mają ramkę pokrytą warstwą eko skóry lub okleiną w dekoracyjne wzory. Włączniki do domu wcale nie muszą być kwadratowe. Coraz częściej można znaleźć na przykład okrągły włącznik światła. Producenci akcesoriów elektrycznych dbają też o to, by dostarczać klientom produkty do rozmaitych wnętrz. Dlatego bez większego trudu da się kupić praktyczny włącznik meblowy nawierzchniowy, który osadza się na przykład w powierzchni szafki.
Nie tylko standardowe włączniki do domu
Najczęściej w domach wciąż spotyka się oczywiście tanie włączniki przyciskowe. Nie jest to jednak jedyna opcja. Coraz więcej osób decyduje się na szklane włączniki nowoczesne – w formie dotykowego panelu. Przy ich pomocy kontroluje się oświetlenie manualnie, a także wykorzystać zdalne sterowanie wszystkimi lampami.
Dotykowe włączniki szklane współpracują bowiem z systemami do inteligentnego sterowania oświetleniem. Można używać ich z pilotem lub aplikacją mobilną, a niekiedy nawet zintegrować z popularnymi asystentami głosowymi. Zdecydowanie nowoczesność wkracza do domowych wnętrz oraz instalacji oświetleniowych.
Praktyczne włączniki światła do rozmaitych wnętrz
Niby tylko niewielki włącznik światła, a jednak bez niego trudno byłoby kontrolować oświetlenie w domowych wnętrzach. Zapewnia funkcjonalność przestrzeni, sprawia, że na co dzień żyje się wygodniej.
Warto zatem sprawdzić, jakie możliwości w tej kwestii mogą sprawdzić się najlepiej, by stworzyć w pełni komfortowe i bezpieczne warunki dla wszystkich domowników.